Ako odfiltrovať nevyžiadanú poštu na školskom serveri

Na filtrovanie nevyžiadanej pošty alebo ak chcete SPAMu slúži program s názvom SpamAssassin.


Inštalácia

Program inštalujeme tak ako vždy. V rozhraní Webmin otvoríme vetvu Others a ťukneme na odkaz Príkazový riadok, do poľa zadáme príkaz

sudo apt-get update

aby sa zaktualizovali informácie o dostupných balíkoch a potom zadáme

sudo apt-get install -f -y --force-yes spamassassin

Webmin - Spamassassin1


Klasifikácia nevyžiadanej pošty

Program SpamAssassin podľa určitých kritérií hodnotí každý email. Ak hodnotenie prekročí istú hranicu, je správa vyhodnotená ako nevyžiadaná. Štandardne je program nastavený tak, aby za nevyžiadanú poštu považoval každý mail, ktorý má známku väčšiu ako 5. Táto známka je príliš vysoká a umožňuje sem tam niektorej nevyžiadanej pošte prekĺznuť. Niektorí správcovia preto znižujú hodnotu na 2,5 no z našich skúseností - aby prešli všetky maily z konferencií "Udrzba" a "Garanti" je potrebná hodnota 3,4.

Otvoríme preto vetvu Servery a ťukneme na odkaz SpamAssassin Mail Filter. Na stránke, ktorá sa otvorí potom ťukneme na odkaz Spam Classification.

Webmin - Spamassassin2

V nastaveniach prepnite prepínač Hits above which a message is considered spam a do okienka vedľa neho napíšte 3.4 (s desatinnou bodkou) a potom ťuknite na tlačidlo uložiť.

Webmin - Spamassassin3


Kam s nevyžiadanou poštou?

Aby používatelia alebo postmaster mali možnosť prezrieť či SpamAssassin medzi spam náhodou nezaradil aj dajaký užitočný mail máme možnosť nastaviť aby sa nevyžiadaná pošta niekam presunula. Keďže nepredpokladáme, že máte na škole človeka, ktorý je platený za správu pošty - postmastera, odporúčame aby ste nastavili presúvanie spamu do priečinkov používateľov.

Na stránke SpamAssasina ťuknite na odkaz Procmail Spam Delivery.

Webmin - Spamassassin4

Na stránke s nastaveniami potom prepneme prepínač do polohy Append to mbox-format mail file a do poľa zadáme $HOME/mail/spam.

Webmin - Spamassassin5

Ak používatelia chcú mať možnosť pozrieť si spam stačí aby si vytvorili v emailovom klientovi priečinok s názvom "spam" (s malým s). Alebo to môžete urobiť za nich tak, že slovo spam dopíšete do súboru .subsriptions na serveri (napríklad pomocou MC), ktorý sa nachádza v priečinku /home/pouzivatel/mail/.