Ako presunuť webovú stránku z webhostingu na školský server

Každá škola má od T-comu pridelený webový priestor s veľkosťou 30MB. Niektorým školám takýto priestor nestačil, a preto si niektoré požiadali o rozšírenie webového priestoru na 100 MB. Tiež je možnosť u T-comu požiadať o dynamicky web s podporou PHP a MySQL, ich server však beží na Windows, preto o každú zmenu nastavení treba žiadať, čo je dosť nepraktické. V prípade, že ste sa rozhodli nainštalovať školský server podľa nášho návodu je celkom dobré premiestniť naň aj webovú stránku.

Pred tým, ako požiadate o zmenu DNS záznamu v T-come aby vasmu serveru pridelil verejnu IP adresu a nastavil preklad adries, je potrebné aby ste celý obsah webu presunuli z webhostingu v T-come na váš server. Je to možné urobiť tak že sa prihlásite na server (pomocou prgramu Putty alebo priamo) a spustíte Midnight Commander (dalej MC).

sudo mc 

V ľavom okne sa nastavte do priečinka /var/www.  Potom sa stlačením F9 sa dostanete do hornej ponuky, v ktorom sa nastavte na vpRavo a stlačte  kláves Enter. Zjaví sa ponuka, v ktorej vyberte FTP pripojenie.

Midnight Commander

Do okna zadajte:

login:heslo@www.vasadomena.edu.sk 

Midnight Commander2

Po pripojeni oznacte vsetky priečinky a súbory vo vašom webpriestore pomocou klávesy Ins (prefarbia sa na žlto) a zvolte kopírovať stlačením F5.

Midnight Commander3

Po prekopírovaní je ešte potrebné zmeniť oprávnenia na súbory aby ich mohli všetci pozerať z internetu. Vypnite panely stlačením Ctrl+o a zadajte príkaz:

chown -R www-data.www-data /var/www 

Teraz môžete otestovať či sa stránka zobrazí, ak na ľubovoľnom klientskom počítači do prehliadača zapíšete ako adresu IP adresu servera 192.168.1.1 (dve sieťové karty) alebo 10.x.y.2 (jedna sieťova karta).