Školský server

Ako nainštalovať školský server

Zopár slov na úvod

Dnes som sa znenazdania rozhodol, že sa podelím so širokou verejnosťou s tým, ako som inštaloval náš školský server. Než som sa pustil do inštalovania, o Linuxe som nevedel takmer nič. Mal som mizerné skúsenosti s prevádzkou učiteľského počítača, na ktorom ako server bežal Lan Suite a tiež par skúseností s Windows Small Bussines Serverom 2000. Mal som tiež máličko skúseností s desktopovým Linuxom - Ubuntu. Dá sa teda povedať, že o Linuxe som nevedel takmer nič.

Napriek tomu sa mi podarilo linuxový server nainštalovať za cca 2 mesiace (s takýmto návodom by som to zvládol aj za deň) tak, že na ňom funguje Firewall s prekladom adries, Web server, Proxy server s filtrovaním webových stránok na základe obsahu, poštový server sťahujúci poštu z našej poštovej schránky a mnoho ďalších služieb, ako napríklad CMS Drupal, LMS Moodle, Gallery2, Jabber server, PXE boot a podobne.

O všetkom tomto budem hovoriť v nasledujúcich kapitolách. Poviem o jednotlivých serverových aplikáciách - na čo slúžia a ako sa inštalujú. Netvrdím, že jednotlivé postupy sú najsprávnejšie, preto ocením, keď mi pošlete svoje pripomienky.


Čo obsahuje linuxový server

Obsah linuxového servera je rôzny, líši sa podľa distríbúcie linuxu, ktorých je neúrekom. Po nainštalovaní máte k dispozícií niekoľko základných programov, ktoré sa tvorcovia distribúcie rozhodli dať na médium.

Vo väčšine distribúcií však nájdete program (často i niekoľko), ktoré vo vašom serveri vytvoria:

 • Webový server - slúži na publikovanie webových stránok,
 • Poštový server- umožňuje príjímať a odosielať poštu, filtrovať prijaté správy (SPAM) atď.,
 • DNS server - prekladá číselné adresy počítačov na ľahšie zapamätateľné mená,
 • Proxy server - oddeľuje Vašu sieť od zvyšku sveta a môže aj ukladať webové stránky do medzipamäte a tým zrýchľovať ich načítanie,
 • Tlačový server - umožňuje zdielanie tlačiarní, vrátane riadenia prístupu, či spracovania štatistík,
 • Firewall - pomáha brániť prienikom z vonkajšej do vnútornej siete, či riadiť a tvarovať sieťovú prevádzku,
 • DHCP server - umožňuje automatickúé nastavenie siete na klientských staniciach a tiež zavádzanie systému zo siete,
 • Súborový server - umožňuje centrálne zdieľanie súborov,
 • SSH server - umožňuje vzdialenú správu servera,
 • a mnoho ďalších...

Prečo by škola mala mať vlastný linuxový server?

 • môže webovú stránku nahrávať na svoj vlastný počítač cez sieť, čo je rýchlejšie ako ftp prístup,
 • môže využiť webové služby, ktoré stonline neposkytuje ako napríklad MySQL databázu a PHP,
 • môže si tiež na správu webovej stránky nainštalovať CMS systém, ktorý umožňuje tvoriť obsah webových stránok priamo cez prehliadač,
 • môže tiež použiť Systém riadenia vzdelávania (Learning managment system - LMS) systém, ktorý umožňuje vytváranie pracovných listov tak, že sú žiakom dostupné aj doma a netreba ich prefocovať, tiež dovoľuje vytvoriť testy, ktoré žiaci môžu urobiť na počítači a učiteľ ich nemusí opravovať a podobne,
 • môže lepšie spravovať svoju elektronickú poštu tým, že každý učiteľ i žiak môžu mať svoj vlastný poštový účet,
 • môže tiež lepšie filtrovať spam - nevyžiadanú poštu.
Pri linuxovom serveri sú všetky tieto časti voľne dostupné (minimálne zriaďovacie náklady), a nájdu sa i ľudia, ktorý vám poradia ako jednotlivé služby správne nakonfigurovať (minimálne servisné náklady).

Obsah

Výber hardvéru pre školský server

To aké "železo budeme potrebovať" závisí predovšetkým od toho, koľko serverových služieb budeme chcieť na serveri prevádzkovať. Ak ste malá škola s desiatimi počítačmi pravdepodobne nebude chcieť používať služieb veľa. V takomto prípade neplatí, že server musí byť najvýkonnejším počítačom. A v prípade Linuxu to, v porovnaní s Windows, neplatí vôbec. Ale, ako som spomínal, všetko závisí od toho, aké úlohy má server v sieti plniť.

Na gymnáziu v Kremnici sme ako server použili pentium2 600 MHz, len sme do neho dokúpili disk s veľkosťou 250GB. Pri starších počítačoch si musíte dať pozor aby Bios počítača umožňoval taký veľký disk vôbec pripojiť.

Ak ste veľká škola pravdepodobne ste už server mali a pravdepodobne uvažujete nad zakúpením nového servera. Väčšinou nie je problém presvedčiť vedenie školy nad nutnosťou zakúpenia nového PC. Tu odporúčam na hardvéri nešetriť. Server by mal obsahovať dva disky zapojené ako RAID typu 1 - ak sa jeden disk pokazí na druhom je to isté. Ďalej by mal obsahovať dve sieťové karty pre preklad adries NAT - jedna z nich sa zapojí do smerovača a druhá do sieťového prepínača - server potom bude fungovať ako stanica v Čiernej nad Tisou, všetky vagóny prichádzajúce a odchádzajúce sa budú prekladať do iného vlaku a podozrivé vagóny neprejdú.

Ak je problém so zakúpením nového počítača, je možné tiež jednotlivé serverové služby nainštalovať na viacero počítačov. Viac náročnejšie služby na výkonnejší počítač menej náročné služby na menej výkonný počítač. V konečnom dôsledku však školu môže vyjsť takéto riešenie viac ako kúpenie nového počítača za cca 10-15 tisíc - monitor k serveru ani nebude treba. Pri kúpe hardvéru je potrebné dať si pozor na neobvyklí hardvér najmä na sieťové karty zabudované na základných doskách. Pre distribúciu Ubuntu, ktorú sme použili, existuje stránka so zoznamom podporovaného hardvéru.
Minimálne požiadavky pre spomínanú Linuxovú distribúciu Ubuntu Server sú:
 • architektúra procesora Intel x86, AMD64 alebo PowerPC 300Mhz;
 • 64 MB RAM,
 • 500 MB miesta na pevnom disku,
 • Grafická karta kompatibilná s VGA s rozlíšením minimálne 640x480;
 • CD-ROM,
 • sieťová karta
Nám sa podarilo presvedčiť vedenie aby zakúpilo počítač s dvojjadrovým procesorom, 2 GB RAM a dvoma 250 GB diskami. Samozrejmosťou boli dve sieťové karty a CD-ROM.

Výber vhodnej distribúcie pre školský server

Distribúcií linuxu je ako húb po daždi - Slackware, Fedora, OpenSuse, Mandriva, Debian, Ubuntu, Knoppix. Len podotýkam, že tento zoznam ani z ďaleka nie je kompletný a poradie distribúcií je čisto náhodné. Ak dávate prednosť komerčnej podpore, môžete využiť služby spomínaného Mandrake alebo Red Hat Enterprise Linux.

My sme si vybrali Ubuntu server z nasledujúcich dôvodov:

 • je to od roku 2005 najobľúbenejšia distribúcia (podľa stránky distrowatch.com),
 • je založená na Debiane. Niektoré školy dostali od projektu Infovek predkonfigurovaný server s Debianom, takže v prípade problémov sa dá obrátiť na správcov na ostatných školách cez konferenciu Spravca v projekte Infovek,
 • má veľmi dobrú podporu: na českej domovskej stránke, či na jej Wikipédii, ale hlavne na jej fóre
  a existujú dokonca i chaty, či už česko-slovenský Jabber chat, alebo konferenčná miestnosť IRC, navštíviť môžete aj neoficiálnu príručku s vychytávkami a niečo sa nájde aj v slovenčine na domovskej stránke Ubuntu, alebo pre jednotlivé verzie 6.10 a 6.06
 • Ďalšie výhody, ktoré sľubuje Ubuntu:
  • Ubuntu chce byť vždy zadarmo a nikdy nebude žiadna "enterprise verzia" za špeciálny poplatok: "Chceme, aby mali všetci to najlepšie za rovnakých a slobodných podmienok."
  • Ubuntu tím sľubuje pravidelné vydávanie nových verzií (každých 6 mesiacov). Môžete používať súčasnú stabilnú verziu, no nič vám nebráni pomáhať vylepšovať vývojársku verziu. Každá verzia je naďalej podporovaná aspoň 18 mesiacov. Je ale tiež možné vybrať si verziu s dlhodobou podpodou tzv. LTS.

Keďže sme mali k dispozícii dvojjadrový 64 bitový procesor, rozhodli sme sa použiť 64-bitovú distribúciu.

Okrem týchto faktov dávame do pozornosti aj to, že na našej stránke sa nachádza aj kompletne preložená príručka k tomuto systému - Príručka Ubuntu servera. V našom návode sa na ňu budeme niekoľkokrát odvolávať.

Inštalácia základného systému školského servera

I napriek tomu že je táto strana návodu pomerne dlhá, je inštalácia Ubuntu servera veľmi jednoduchá a nezaberie ani veľa času. Návod je doplnený obrázkami, ktoré sa dajú zväčšiť tak, že na ne kliknete.

Pozor!!! Táto kniha je ešte v skorom štádiu, všetky doterajšie časti boli otestované a mali by fungovať, ak však chcete nainštalovať Ubuntu server na server, ktorý práve používate v škole, vytvorte si pre každý prípad zálohu vášho súčasného systému, aby ste mali možnosť vrátiť sa k pôvodnému systému (je tiež možné nainštalovať ubuntu server ako tzv. dual boot). Návod píšeme tak, že každý týždeň pribudne jedna strana, preto vás zatiaľ prosíme o trpezlivosť.

 1. Najskôr je potrebné stiahnuť CD zo stránky Ubuntu: http://www.ubuntu.com/getubuntu/download
 2. Obraz tohto CD napálime na CD.
 3. Nájdeme údaje o našej sieti - Protokol o odovzdaní asymetrického prístupu k službe EDU.SK#NET
 4. Ak máme počítač s dvoma sieťovými kartami, kábel z karty, ktorá je na doske, strčíme do routra Cisco (alebo iného zariadenia, cez ktoré sa pripájate na internet) a druhý kábel do switchu. Ak máte len jednu sieťovú kartu, tak kábel strčte do switchu.
 5. odriekame fungujúcu modlitbu, zapneme PC a vložíme napálené CD do mechaniky
 6. ak po chvíli nabehne táto obrazovka:

  tak je všetko v poriadku a môžeme pokračovať, ak nenabehne, pravdepodobne nie je nastavené bootovanie z CD rom. V takomto prípade je potrebné toto bootovanie nastaviť v BIOSe.

Výber jazyka

 1. nastavte si jazyk stlačením klávesy F2

 2. zvoľte Kontrola CD média na chyby - zabijete tak síce trochu času, no v prípade, že je CD zle napálené alebo bol zle stiahnutý obraz CD, vyhnete sa zbytočným nepríjemnostiam.
 3. zvoľte inštaláciu na pevný disk


Nastavenie siete

 1. Spustí sa inštalácia a prebehne niekoľko obrazoviek (rozpoznávanie zariadení, načítavanie súčastí a rozpoznávanie sieťových zariadení). Potom sa inštalačný program spýta na základné sieťové rozhranie (iba ak máte dve sieťové karty). Ak ste zapojili sieťovú kartu na doske do routra Cisco, zvoľte eth0.

 2. Ak nemáme v sieti iný server, mala by sa sieťovej karte prideliť IP adresa prostredníctvom DHCP (dynamické prideľovanie IP adries), ktoré zabezpečuje CISCO router. Ak však chceme na náš server umiestniť Web stránku, musíme nastaviť sieť ručne. Preto na obrazovke, kde sa inštalačný program pýta na názov počítača, zvolíme Naspäť:

 3. Zvolíme manuálne nastavenie siete

 4. Každá škola by mala mať pridelenú adresu v rámci siete EDU v tvare 10.X.Y.0. Pričom adresa 10.X.Y.1 je adresa Gateway (brána LAN) a 10.X.Y.10 je tlačiareň IBM 1312. Konkrétne X a Y si musíte nájsť v dokumente spomínanom v bode 3. Pre server je možné zvoliť ľubovoľnú adresu zo statického rozsahu tj 10.X.Y.1-99. Odporúčame použiť adresu 10.X.Y.2 (pravdaže, ak ste ju už v minulosti nepriradili inému počítaču).

 5. Masku siete môžeme ponechať takú ako nám inštalačný program ponúkne

 6. Ako bránu opäť ponecháme ponúknutú IP adresu v tvare 10.X.Y.1, kde X a Y zodpovedajú číslam vašej adresy

 7. Adresy DNS nastavte podľa údajov EDU.SK#NET alebo nastavte tie, ktoré vidíte na nasledujúcom obrázku:

 8. Ako meno počítača zadajte ľubovoľné meno napríklad Server1


Rozdelenie disku

 1. Ak máte v počítači len jeden disk, zvoľte si Sprievodca - použiť celý disk (predpoklad je, že inštalujete na čistý disk, resp. že chcete to, čo bolo povodne na disku, vymazať). Ak však máte dva disky ako my, pokračujte podkapitolou Vytvorenie softvérového diskového poľa Raid 1 školského servera


Nastavenie hodín

 1. Ak počítač inštalujte na čistý systém (čo predpokladá tento návod) a nemáte dual boot, tak zvoľte ánoNastavenie používateľa

 1. Ubuntu nemá správcovský účet, aj preto je potrebné vytvoriť jeden účet, cez ktorý sa bude dať k systému pristúpiť. Je možné vytvoriť ľubovoľný účet a neskôr cez neho vytvoriť účet správcu systému. My sme sa však rozhodli použiť na správu systému bežný účet, preto sme prvého užívateľa pomenovali správca. Takýto účet sa oproti bežnému účtu líši v tom, že pred každým zásahom do systému je potrebné zadať znova heslo. Pozor nie však každý používateľ má takéto oprávnenia! Používatelia, ktorých neskôr vytvoríme nebudú mať oprávnenie prepnúť sa do režimu správcu, ak nebudú zaradený v skupine admin.

 2. Tu zadajte prihlasovacie meno, pomocou ktorého sa budete k serveru prihlasovať.

 3. Zvoľte heslo, čím dlhšie, tým lepšie, vhodné je používať kombináciu veľkých a malých písmen, čísla a netradičné znaky, nie však znaky s diakritikou. Heslo je veľmi dôležité si zapamätať.

 4. Zadajte heslo znova pre potvrdenie


Výber súčastí systému

 1. Tu si popíšeme na čo slúžia jednotlivé ponúkané súčasti
  DNS Server slúži na prevod doménových mien na IP adresy a naopak. Nainštalovaním tohto servera urýchlite zisťovanie IP adries, čiže sa o niečo málo zrýchli prístup k webovým stránkam. Okrem toho však môžete nastaviť DNS záznamy, to znamená, že môžete povedať, ktorý počítač bude mať meno napríklad mail.gymkremnica.edu.sk. Viac o DNS sa dozviete tu.
  LAMP Server, ktorý obsahuje Apache2 - webový server umožňujúci publikovanie na webe, MySQL databázu a PHP. Viac sa dozviete na formax.sk.
  Poštový Server je server umožňujúci prijímanie a odosielanie elektronickej pošty. Viac o jednotlivých službách mailového servera sa dozviete vo Vixovej príručke.
  SSH Server OpenSSH je server umožňujúci pripojiť sa na náš server pomocou šifrovaného spojenia, ktoré sa používa na vzdialenú správu servera. Viac o SSH sa dozviete vo Vixovej príručke.
  Databázový Server PostgreSQL je alternatívnou databázou k MySQL
  Print Server je server na zdieľanie tlačiarní v sieti a správu dokumentov určených na tlač.
  Súborový server Samba je server, ktorý dokáže zdieľať súbory s operačným systémom MS Windows. Dokáže tiež riadiť sieťovú doménu M$ Windows.

  My sme zvolili všetky súčasti okrem alternatívnej databázy PostgreSQL. Nevravím však, že je to nutnosť. Napríklad nebude potrebné inštalovať tlačový server, ak na škole máte iba jednu tlačiareň dodanú Infovekom (IBM 1312), ktorá je sama tlačovým serverom. Naopak OpenSSh odporúčame určite nainštalovať, pretože vzdialená správa je výborná vec. Ostatné služby odporúčame nainštalovať tiež.


Nastavenie súčastí systému

 1. Zadáme heslo pre používateľa "root" k databáze MySQL

 2. Zvolíme typ poštového servera, ak neviete ktorý, ponechajte predvolené Internet site

 3. Zadajte systémové poštové meno v tvare vasadomena.sk v našom prípade gymkremnica.edu.sk

  Ubuntu - Meno poštového servera

 4. Teraz je hotová inštalácia základného systému, spolu s niektorými servermi. Vyberte CD z mechaniky a dajte pokračovať.

Vytvorenie softvérového diskového poľa Raid 1 školského servera

Ak vám záleží na tom aby údaje v serveri boli aspoň trochu zabezpečené, tak je dobré do servera vložiť dva rovnako veľké disky a nastaviť ich zrkadlenie pomocou diskového poľa RAID 1. Táto možnosť zabezpečí, že ak sa jeden z diskov náhodou pokazí, rovnaký obsah bude i na druhom disku. Teda bude stačiť pokazený disk nahradiť novým diskom a údaje opäť zduplikovať i na nový disk.

Ak chceme aby bol náš server výkonnejší je možné použiť diskové pole RAID 0. V takomto prípade sa údaje rozložia na oba disky takže zápis bude skoro dvojnásobne rýchlejší.

Je tiež možné použiť kombináciu oboch metód tzv. RAID 10 - no tu sú potrebné 4 rovnaké disky. Návod ako disk nastaviť sa nachádza v článku Inštalácia Ubuntu so softvérovým RAID 10

 1. Ak máte v počítači dva disky tak ako my zvoľte si manuálne rozdelenie.

  ubuntu12

 2. Pole Raid 1 je také zoskupenie diskov kde sa na všetky disky v tomto zoskupení "zrkadlí" ten istý obsah. V prípade poškodenia jedného z diskov je ten istý obsah uložený aj na ostatných diskoch. Viac o tom, ako funguje pole RAID sa môžete dozvedieť vo Wikipédii.
  Tu je postup ako takéto pole vytvoriť:
 3. Po tom ako ste zvolili manuálne rozdelenie diskov vyberte prvý disk zo zoznamu.

  ubuntu13

 4. Vytvorte novú prázdnu tabuľku oblastí

  ubuntu14

 5. Vyberte voľné miesto

  ubuntu15

 6. Zvoľte automaticky rozdeliť voľné miesto

  ubuntu16

 7. Vyberte pimárnu partíciu ext3

  ubuntu17

 8. Zvolte prvú položku "Použiť ako"

  ubuntu18

 9. Nastavte novú hodnotu "fyzický zväzok pre Raid"

  ubuntu19

 10. Ukončite nastavovanie oblasti.

  ubuntu20

 11. postup 6-9 zopakujte aj pre logickú oblasť swap
 12. postup 2-10 zopakujte aj pre druhý disk
 13. Zvoľte "Nastaviť softvérový Raid"

  ubuntu21

 14. Zapíšte zmeny

  ubuntu22

 15. Vytvorte multidisk zariadenie

  ubuntu23

 16. Ako typ zariadenia zvoľte RAID1

  ubuntu24

 17. Počet aktívnych zariadení ponechajte na 2

  ubuntu25

 18. Počet náhradných zariadení ponechajte na 0

  ubuntu26

 19. Označte prvé partície z oboch diskov

  ubuntu27

 20. postup 14-18 zopakujte aj pre zvyšné oddiely diskov
 21. Ukončite prácu s multidiskom

  ubuntu28

 22. Vyberte prvú RAID oblasť

  ubuntu29

 23. Vyberte prvú položku "Použiť ako"

  ubuntu30

 24. Nastavte žurnálovací súborový systém ext3

  ubuntu31

 25. Zvolte druhú položku "Prípojový bod"

  ubuntu32

 26. Nastavte "/ - koreňový súborový systém"

  ubuntu33

 27. Ukončite nastavenie oblasti

  ubuntu34

 28. Zvoľte Druhú RAID oblasť

  ubuntu35

 29. Vyberte prvú položku "Použiť ako"

  ubuntu36

 30. Nastavte odkladací (swap) priestor

  ubuntu37

 31. Ukončite nastavenie oblasti

  ubuntu38

 32. Ukončite rozdeľovanie oblastí

  ubuntu39

 33. Zapíšte zmeny na disk

  ubuntu40

Teraz môžete prejsť späť na kapitolu Inštalácia základného systému školského servera

Doinštalovanie programov pre správu školského servera

Po reštarte počítača sa na obrazovke objaví niečo takéto:

 

ubuntu51

Kto by čakal dajaký grafický systém podobný MS Windows bohužiaľ alebo skôr vďaka bohu sa nedočká. Keďže my sme boli tiež odporcovia textového režimu, nainštalovali sme si grafické prostredie, no vzápätí sme to oľutovali pretože veľmi vzrástla spotreba pamäte. Potom sme hľadali iné riešenie - neinštalovať celé desktop prostredie ale iba manažéra okien alebo súborového manažéra. Podarilo sa nám sprevádzkovať prostredie Fluxbox, na ktoré sa vďaka x11vnc dá pripojiť pomocou VNC klienta - čo je program na prenos obrazu, takže je možné sa na server pripojiť i v grafike zo vzdialeného počítača.

Teraz z odstupom času (asi 2 mesiace) sa nám zdá i toto riešenie ako zbytočné, pretože ho nepoužívame. Ak vás ešte stále odpudzuje textový režim nebojte sa, o chvíľu vám porozprávame o výborných programoch na správu PC, ktoré sú v grafike. Tieto programy sa však nespúšťajú priamo na serveri ale fungujú ako webové rozhrania. Vlastne ani nebudete potrebovať mať k serveru pripojený monitor.


Prihlásenie sa ku školskému serveru

Aby sme však mohli niečo robiť musíme sa prihlásiť:

 1. Stlačte Enter - Malo by sa zjaviť "Server1 login:" (ak ste ako meno počítača zadali Server1)
 2. zadajte "spravca" (alebo svoj login, ktorý ste pri inštalácii vytvorili)
 3. zadajte svoje heslo

   

  ubuntu52

Midnight commander

Ľudia, ktorý v minulosti ešte pracovali v operačnom systéme MS DOS, určite poznajú program Norton Commander alebo Volcov Commander. Niektorí, tiež používajú v operačnom systéme MS Windows Total Commander alebo iný klon Norton Commandera. Všetkých týchto ľudí určite poteší Midnight Commander, ktorý nainštalujeme takto:

 

sudo apt-get install mc

 

Teraz je znova potrebné znova zadať heslo. Počítač vypíše, ktoré balíčky sa budú okrem mc inštalovať a spýta sa, či to naozaj chcete. Zadajte teda "Y" (ako áno) Midnight commander teraz môžeme spustiť príkazom

 

mc

 

teraz by ste mali vidieť spustený Midnight Commander:

 

ubuntu53

Inštalácia programov

Program Midnight Commander sme nainštalovali pomocou príkazov, ktoré su možno pre vás cudzie preto ich teraz trochu vysvetlíme. Začneme príkazom sudo. Tento príkaz budeme potrebovať veľmi často. Slúži na to aby ste získali oprávnenie správcu. Ak by sme tento príkaz nezadali, operačný systém by tvrdil, že na vykonanie zadaného príkazu nemáme dostatočné oprávnenie. Vždy po zadaní príkazu sudo sa systém spýta na vaše heslo, preto to od teraz budeme brať za samozrejmé a nebudeme uvádzať do postupov aby ste zadali svoje heslo.

Ďalším príkazom je príkaz apt-get. Tento príkaz je určený na prácu s balíčkami. Balíčky sú súbory s príponou .deb - ide o veľmi vzdialené ekvivalenty súborov install.exe či setup.exe známych z MS Windows. Tieto balíčky sú sústredené tzv. repozitároch. To sú akési úložištia balíčkov. Takže všetky balíčky sú uložené "pod jednou strechou" (resp pod niekoľkymi) a nie je ich potrebné hľadať na internete. Je však tiež možné nájsť balíčky, ktoré v týchto repozitároch nie sú, stiahnuť a nainštalovať ručne alebo nájsť ďalšie repozitáre, ktoré a dopísať ich do systému. Na inštalovanie nového programu použijeme príkaz

sudo apt-get install meno_balíčka 

Ak chceme program odinštalovať napíšeme

sudo apt-get remove meno_balíčka

V prípade, že chceme program odinštalovať a chceme i zmazať jeho inštalačný balíček, napíšeme

sudo apt-get purge meno_balíčka

Pomocník (help) k príkazom

Ku každému príkazu v Linuxe môžeme získať pomoc (väčšinou v angličtine) viacerými spôsobmi:

väčšina príkazov na integrovanú stručnú pomocou, ktorú nám program vypíše po zadaní prepínača --help alebo jeho skrátenej verzie -h, napríklad:

 

apt-get -h

 

alebo

 

apt-get --help 

 

podrobnejšiu pomoc poskytujú manuálové stránky. Ich rozsiahlosť a aktuálnosť je rôzna, ale jedno majú spoločné, pre zobrazenie používajú príkaz man a názov príkazu napríklad:

 

man apt-get 

 

Manuálovú stránku zatvoríme stlačením klávesy "q"!!! Najaktuálnejšiu dokumentáciu získate príkazom info, ktorého použitie (a často aj výsledok) je rovnaké ako pri príkaze man, napríklad:

 

info apt-get

 


 

Odstránenie inštalačného CD z repozitárov

V prípade, že máte neobmedzené pripojenie na internet (všetky školy by mali mať), je výhodné systém nastaviť tak, aby nehľadal balíčky na inštalačnom CD, ale iba na internete. Ukončite Midnight Comander (ďalej len MC) sltačením klávesy "F10". Potom ho znova spustite s právami roota (správcu):

 

sudo mc  

 

Od tohto okamihu je MC spustený s právami správcu systému. Dávajte si dobrý pozor čo robíte!!!

 

Teraz pomocou MC vyjdite až do hlavného priečinka. nastavíte kurzor (tyrkysový pásik) na "/.." tak ako je to na nasledujúcom obrázku a stlačíte enter:

 

ubuntu53

Teraz sa nachádzate v priečinku "/home" (môžete ho vidieť v hornej časti obrazovky), to je priečinok v ktorom sú uložené profily používateľov. Ak ste postupovali podľa nášho návodu a vytvorili ste pri inštalácii používateľa s názvom "spravca" tak teraz máte kurzor na priečinku s takýmto názvom.

 

ubuntu54

Teraz znova posuňte kurzor na "/.." a stlačte enter. Ste v koreňovom priečinku systému. Toto je niečo ako c: v operačnom systéme MS Windows.

Teraz presuňte kurzor na adresár "/etc" a stlačte enter. V tomto priečinku sa nachádzajú všetky konfiguračné súbory - veľmi vzdialené ekvivalenty súborov s príponou ini, ktoré používa MS Windows. Toto bude priečinok, ktorý budeme veľmi často otvárať.

Teraz vojdite do adresár "/apt" v hornej časti by mala byť zobrazená cesta "/etc/apt".

Teraz sa prepneme do druhého okna pomocou klávesy "TAB" na klávesnici a rovnakým postupom nastavíme tú istú cestu aj do druhého panelu.

Teraz si vytvoríme zálohu súboru ktorý chceme upravovať. Vytváranie záloh konfiguračných súborov je veľmi dôležité!!! V prípade že niečo pokašleme, môžeme to vrátiť.

Nastavme kurzor na súbor s názvom "sources.list" a stlačte na klávesnici "F5" (kopírovať) a za zobrazovanu cestu "/etc/apt" dopíšte "/sources.list.bak1" a stlačte enter, čím vytvoríte kópiu súboru s takýmto názvom.

 

ubuntu55

Teraz, keď máme zálohu, môžeme editovať súbor. nastavíme kurzor na súbor "sources.list" a stlačíme klávesu "F4" (editovať). Uvidíme pred sebou rôznofarebný text, pričom sa nejedná len o grafický efekt, ale farebne je zvýraznená syntax tohoto súboru. To čo je potrebné urobiť, je vložiť pred riadok začínajúci

deb cdrom... 

znak "#" ten sa na slovenskej klávesnici píše pomocou kombinácie kláves AltGR+x (AltGR je pravý alt). Po doplnení znaku "#" by súbor mal vyzerať takto:

 

ubuntu56

Zmeny v súbore uložíme stlačením klávesy "F2" (Uložiť) a potvrdíme uloženie.

 

ubuntu57

Teraz môžeme opustiť editor klávesou "Esc".


Aktualizácia systému

Teraz môžeme vykonať aktualizáciu systému. Tento krok je veľmi dôležitý, pretože aktualizácie neprinášajú iba nové funkcie ale i odstraňujú chyby. V programe MC je možné skryť panely kombináciou kláves Ctrl+o. Ak tento povel vykonáte uvidíte iba príkazový riadok. Keďže máte MC spustený príkazom sudo, už ho nemusíte pred príkazy písať. Zadajte teda príkaz:

 

apt-get update 

 

Tento príkaz načíta z úložiska distribúcie zoznam najnovších balíčkov. Tento príkaz je vhodné zadať pred každou inštaláciou, ktoréhokoľvek balíčka z úložiska. Samotnú aktualizáciu vykonáte príkazom

 

apt-get upgrade

 

Systém zobrazí zoznam programov ktoré bude aktualizovať. Opäť je potrebné potvrdiť aktulaizáciu zadaním "Y". Po aktualizácii môžete zapnúť panely MC (Ctrl+o).


Inštalácia programu Webmin

Program je veľmi užitočné grafické web rozhranie, slúžiace na správu serverov. Jeho inštalácia je veľmi jednoduchá:

 1. Otvorte súbor /etc/apt/sources.list (vyššie opísaným spôsobom), ktorý obsahuje zoznam zdrojov softvéru
 2. Na koniec pridajte nový zdroj dopísaním riadka deb http://download.webmin.com/download/repository sarge contrib
 3. Uložte súbor(F2) a opustite editor(ESC)
 4. Vypnite panely v MC (CTRL+o)
 5. Stiahnite a nainštalujte Kľúč k zdroju softvéru zadaním príkazov (znak ~ napíšete pomocou Alt Gr + a):
  cd ~
  wget http://www.webmin.com/jcameron-key.asc
  sudo apt-key add jcameron-key.asc 
  
 6. Zaktualizujte zoznam balíčkov zadaním apt-get update
 7. Nainštalujte Webmin príkazom apt-get install webmin
 8. Zapnite zobrazenie panelov

Ak máte v počítači iba jednu sieťovú kartu, môžete sa k programu Webmin pripojiť z iného počítača tak, že zadáte do internetového prehliadača IP adresu počítača, ktorú ste priradili sieťovej karte na začiatku inštalácie a zadaním portu 10000. Teda http://10.x.y.2:10000 kde x a y sú čísla IP adresy vašej školy v sieti EDU#Net.

AK máte dve sieťové karty budete si musieť najskôr nastaviť druhú kartu, podľa postupu v ďalšej kapitole.

Nastavenie druhej sieťovej karty v školskom serveri

Ak máme v počítači dve sieťové karty, musíme nastaviť i druhú sieťovú kartu. Môžeme náš server použiť ako firewall. Túto možnosť odporúčame najmä vtedy ak chcete aby bol server dostupný verejne z internetu. Podstatne tak zvýšite bezpečnosť vašej siete.

Ak má byť vaša sieť bezpečná tak jednu sieťovú kartu zapojíte do Cisco routera, cez ktorý sa pripájate na internet a druhú do switchu do ktorého sú pripojené ostatné počítače siete.

Od Cisco routeru musí byť switch rozvádzajúci sieť odpojený. Server bude fungovať nasledovne:
Internet --> vonkajšia sieťova karta servera --> firewall s prekladom adries --> vnútorná sieťová karta servera -->switch --> ostatné počítače

Najprv pomocou postupu opísaného v predchádzajúcej kapitole, otvoríme súbor /etc/network/interfaces. Po jeho otvorení by ste mali vidieť takýto súbor:

# This file describes the network interfaces available on your system
# and how to activate them. For more information, see interfaces(5).
# The loopback network interface
auto lo
iface lo inet loopback
# The primary network interface
auto eth0
iface eth0 inet static
address 10.x.y.2
netmask 255.255.255.0
network 10.x.y.0
broadcast 10.x.y.255
gateway 10.x.y.1
#dns-* options are implemented by the resolvconf package, if installed
dns-nameservers 195.146.128.60 195.146.132.59
dns-search vasadomena.edu.sk

kde miesto x a y sú čísla z vašej IP adresy v sieti EDU#Net.

Druhej sieťovej adrese môžeme priradiť adresu, ktorá bude patriť iba v lokálnej školskej sieti. Pre túto sieť je možné vyhradiť adresy napríklad 192.168.1.x.

Prejdeme teda na koniec súboru a nastavíme druhú sieťovú kartu nasledovne:

# The secondary network interface
auto eth1
iface eth1 inet static
address 192.168.1.1
netmask 255.255.255.0
network 192.168.1.0
broadcast 192.168.1.255  

teraz vypnite panlely MC a zadajte príkaz, ktorým sa reštartuje nastavenie siete starým osvedčeným spôsobom:

 invoke-rc.d networking restart

Teraz sa i vy môžete pripojiť na server z hociktorej stanice v sieti, je však potrebné zmeniť jej sieťové nastavenia.

Nastavenie siete v distribúcii Debian

Pri inštalácii distribúcie Debian GNU/Linux sa Vás inštalátor opýta na jednotlivé nastavenia siete, tieto nastaví a všetko funguje . Ak sa však pomýlite alebo neskôr zmeníte topológiu siete, je potrebné nastavenia zmeniť. Možností je viac.

Ručná úprava konfigurácie

Konfigurácia siete je uložená v konfiguračnom súbore interfaces, ktorý nájdete v adresári /etc/network/interfaces. Jeho obsah môže vyzerať napríklad takto:

# The loopback network interface
auto lo
iface lo inet loopback

# Primárne sieťové rozhranie
auto eth0
iface eth0 inet static
hwaddress ether a1:b2:c3:d4:e5:f6
address 192.168.0.1
netmask 255.255.255.0
network 192.168.0.0
broadcast 192.168.0.255
gateway 192.168.0.253
# dns-* options are implemented by the resolvconf package, if installed
dns-nameservers 192.168.0.254
dns-search domov.skk

# druhé sieťové rozhranie
auto eth1
iface eth1 inet dhcp


Čo v tomto súbore možno vyčítať? Tak najprv počet a mená rozhraní. V tomto súbore sú definované tri rozhrania lo, eth0 a eth1 a všetky tri sú spúšťané automaticky, čo je definované časťou auto. Časť iface definuje typ rozhrania, možné sú vlastne tri druhy – spätná slučka, statické nastavenie a dynamické nastavenie. Existujú aj ďalšie, ale budem sa venovať len týmto trom možnostiam.

Spätná slučka


Spätná slučka (lopback) je rozhranie, pomocou ktorého počítač komunikuje sám so sebou, pričom vôbec nepoužíva sieťovú kartu. Podľa štandardov je IP adresa spätnej slučky 127.0.0.1, preto ju netreba nastavovať. O určenie, že rozhranie lo je rozhranie spätnej slučky sa stará časť iface:

iface lo inet loopback


vidíte v ňom slovo iface, nasledované menom rozhrania (lo), rodinou adries IPv4 (inet) a metódu spätnej slučky (loopback). Definícia spätnej slučky nemá žiadne ďalšie nastavenia.

Dynamické nastavenie


Dynamické nastavenie sieťových parametrov je možné robiť vtedy, keď máte v sieti DHCP (resp. BOOTP) server. V dnešnej dobe už skôr DHCP server, ktorý je novší a poskytuje pokročilejšie možnosti ako BOOTP, pričom je plne kompatibilný s BOOTP.

V tomto nastavení stačí v časti iface zadať meno rozhrania, rodinu adries a voľbu dhcp. Dynamické nastavenie žiadne ďalšie voľby nepoužíva:

iface eth1 inet dhcp

Statické nastavenie

Toto nastavenie sa používa na nastavenie statickej, čiže pevnej IP adresy rozhrania a ďalších potrebných parametrov. V časti iface túto možnosť nastavuje voľba static:

iface eth0 inet static


Toto nastavenie už potrebuje aj ďalšie voľby: 

 • address – IP adresa rozhrania
 • netmask– maska siete
 • hwaddress – MAC adresarozhrania
 • network– IP adresa siete
 • broadcast– IP adresa všesmerového vysielania
 • gateway– IP adresa predvolenej brány

Nastavenie v súbore /etc/network/interfaces poskytuje aj ďalšie možnosti, ďalšie informácie hľadajte v manuálovej stránke man 5 interfaces.

Ak zmeníte nasatvenia siete v konfiguroačnom súbore interfaces, prejavia sa zmeny až po reštartovaní siete:

invoke-rc.d networking restart

Nastavenie pomocou ifconfig

Na konfiguráciu sieťového rozhrania je určený nástroj ifconfig. Ak ho spustíte bez parametrov, príkaz vypíše nastavenia všetkých všetkých rozhraní, napríklad:

ifconfig
eth1 Zapouzdření:Ethernet HWadr 00:0C:29:95:03:FF
inet adr:192.168.0.10 Všesměr:192.168.0.255 Maska:255.255.255.0
inet6-adr: fe80::20c:29ff:fe95:3ff/64 Rozsah:Linka
AKTIVOVÁNO VŠESMĚROVÉ_VYSÍLÁNÍ BĚŽÍ MULTICAST MTU:1500 Metrika:1
RX packets:98 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
TX packets:129 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
kolizí:0 délka odchozí fronty:1000
RX bytes:10403 (10.1 KiB) TX bytes:10254 (10.0 KiB)
Vstupně/Výstupní port:0x2040 Paměť:e8920000-e8940000

lo Zapouzdření:Místní smyčka
inet adr:127.0.0.1 Maska:255.0.0.0
inet6-adr: ::1/128 Rozsah:Počítač
AKTIVOVÁNO SMYČKA BĚŽÍ MTU:16436 Metrika:1
RX packets:27 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
TX packets:27 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
kolizí:0 délka odchozí fronty:0
RX bytes:1332 (1.3 KiB) TX bytes:1332 (1.3 KiB)

Výpis poskytuje vyčerpávajúce informácie o nastavení rozhrania, vrátane štatistík prijatých (RX) a odoslaných (TX) paketov, bytov, či štatistiku kolízií. Ak ako parameter zadáte meno rozhrania, príkaz zobrazí informácie len o zadanom rozhraní. Pomocou tohoto príkazu môžete aj nastaviť parametre rozhrania, ako IP adresu a sieťovú masku:

ifconfig eth0 192.168.0.1 netmask 255.255.255.0 up

Týmto nastavením nastavíte IP adresu rozhranie eth1 na 192.168.0.1 so sieťovou maskou 255.255.255.0 a rozhranie zároveň zapnete. Sieťové rozhranie eth1 vypnete príkazom:

ifconfig eth1 down

Nastavenie pomocou nástroja ip

Nástroj ip je novší ako ifconfig a jeho použitie je viacúčelové. Môžete pracovať nie len s nastavením rozhrania ale aj smerovania a podobne. Jeho možnosti môžete skúmať pomocou poskytnutej nápovedy:

ip help

a potom pomocou nápovedy jednotlivých objektov, napríkad

ip addr help

Výpis nastavení získate zadaním:

ip address show
1: lo: <LOOPBACK,UP,10000> mtu 16436 qdisc noqueue
  link/loopback 00:00:00:00:00:00 brd 00:00:00:00:00:00
inet 127.0.0.1/8 scope host lo
inet6 ::1/128 scope host
valid_lft forever preferred_lft forever
2: eth1: <BROADCAST,MULTICAST,UP,10000> mtu 1500 qdisc pfifo_fast qlen 1000
link/ether 00:0c:29:95:03:ff brd ff:ff:ff:ff:ff:ff
inet 192.168.0.10/24 brd 192.168.0.255 scope global eth1
inet6 fe80::20c:29ff:fe95:3ff/64 scope link
valid_lft forever preferred_lft forever

Rovnako ako pri ifconfig môžete zadať meno rozhrania a obmedziť tak výpis na príslušné rozhranie. Pre zobrazenie štatistík príslušného rozhrania použite príkaz:

ip -s link show eth1
2: eth1: <BROADCAST,MULTICAST,UP,10000> mtu 1500 qdisc pfifo_fast qlen 1000
link/ether 00:0c:29:95:03:ff brd ff:ff:ff:ff:ff:ff
RX: bytes packets errors dropped overrun mcast
11857 108 0 0 0 0
TX: bytes packets errors dropped carrier collsns
10490 133 0 0 0 0

Parametre sieťového rozhrania môžete nastaviť pomocou:

ip address add 192.168.0.1/24 brd + dev eth1

čím nastavíte IP adresu rozhrania eth1 na 192.168.0.1 s 24-bitovou sieťovou maskou (255.255.255.0) a automatické nastavenie všesmerovej adresy (voľba brd +).

Pre odstránenie sieťovej adresy/rozhrania, zadajte:

ip address del 192.168.0.1 dev eth1

Spustenie a zastavenie rozhrania

Keď už máte parametre rozhrania nasatvené môžete ho zapnúť, respektíve vypnúť, pomocou príkazov ifup a ifdown:

ifup eth1

respektíve

ifdown eth1

Nastavenie prekladu mien

Zavedenie systému doménových mien bolo veľkým krokom k rozšíreniu internetu. Úlohou tohoto prekladu je preklad mena počítača na jeho IP adresu. V Linuxe (nakoniec vo Windows tiež) existuje súbor, ktorý uchováva lokálny zoznam mien a IP adries počítačov, a nájdete ho v /etc/hosts. Pre preklad mien v internete sa už dávno nepoužíva a nahradil ho systém DNS (Domain Name Service), ktorého konfigurácia je v súbore /etc/resolv.conf a môže vyzerať napríklad takto:

search skk
nameserver 192.168.0.253

Uvedené dva parametre nie sú jedniné, ale sú plne postačujúce. Prvý parameter nastavuje lokálnu doménu, ktorá bude prehľadávaná (skk je moja lokálna doména) a parameter nameserver udáva IP adresu menného servera. V tomto súbore môžete mať nasatvené až tri adresy menných serverov. Ak máte nainštalovaný vlastný menný server, nastavte tu nameserver 127.0.0.1. Ak Vás zaujímajú ďalšie možnosti, pozrite si manuálovú stránku man 5 resolv.conf.

Nastavenie statického smerovania

Nastavenie statických pravidiel smerovanie je možné viacerými spôsobmi. Začnem pomocou príkazu ip:

ip route add 192.168.55.0/24 via 192.168.0.253 dev eth1

čím nastavíte smerovanie do siete 192.168.55.0/24 cez rozhranie eth1 s IP adresou 192.168.0.253. Rovnaký cieľ dosiahnete aj pomocou staršieho príkazu route:

route add -net 192.168.55.0 netmask 255.255.255.0 gw 192.168.0.253 dev eth1

Výpis nastavených smerovacích pravidiel získate zadaním príkazu route bez parametrov alebo pomocou novšieho ip:

ip route show

Môžete tiež vyskúšať nastavenie, ktoré automaticky pridá smerovacie pravidlo pri zapnutí rozhrania a po jeho vypnutí ho zase odstráni. Toto správanie môžete dosiahnuť pridaním do súboru /etc/network/interfaces, do konfigurácie príslušného rozhrania, napríklad:

auto eth1
iface eth1 inet static
...
up route add -net 192.168.55.0 netmask 255.255.255.0 gw 192.168.0.253
down route del -net 192.168.55.0 netmask 255.255.255.0 gw 192.168.0.253

Veľa šťastia s nastavovaním siete.

Ako sa prvýkrát pripojiť ku školskému serveru z lokálneho počítača

Na to aby sme sa mohli pripojiť k novonainštalovanému serveru, je potrebné vykonať niekoľko zmien v sieťovom nastavení.

 


Nastavenie ak je v serveri jedna sieťová karta

Na lokálnej stanici nastavte

IP Adresa : 10.x.y.3 (kde x a y sú čísla ip adresy v siete EDU#Net)
Maska : 255.255.255.0
Brána : 10.x.y.2 (IP adresa novo nainštalovaného servera)
DNS : 10.x.y.2 (IP adresa novo nainštalovaného servera) 


Nastavenie ak sú v serveri dve sieťové karty

Na lokálnej stanici nastavte

IP Adresa : 192.168.1.2
Maska : 255.255.255.0
Brána : 192.168.1.1 (IP adresa novo nainštalovaného servera)
DNS : 192.168.1.1 (IP adresa novo nainštalovaného servera) 


Nastavenie v MS Windows XP

Otvoríme ponuku štart a zvolíme ovládací panel.

Kliknite na sieťové a internetové nastavenia.

Vyberte sieťové pripojenia.

Kliknite na lokálne pripojenie a vyberte Zmeniť nastavenie pripojenia.

Vyberte Internet protocol a tuknite na tlačítko Vlastnosti.

Nastavte parametre siete podla tabuľky vyššie.

Ako sa pripojiť do rozhrania Webmin na školskom serveri

Sadnime si k stanici, ktorú sme už nastavili (Ako sa prvýkrát pripojiť ku školskému serveru z lokálneho počítača) a otvorme webový prehliadač. Ako adresu zadajte (v prípade že ste postupovali podľa predchádzajúcich častí návodu) v prípade, že máte jednu sieťovú kartu (x a y sú čísla z vašej IP adresy v sieti EDU#Net):

https://10.x.y.2:10000 

v prípade, že máte dve sieťové karty

https://192.168.1.1:10000 

v prehliadači by ste mali uvidieť takúto stránku

Pomocou tohto formulára sa môžete prihlásiť k serveru pomocou vášho loginu (ak ste postupovali podľa nášho návodu tak je username "spravca") a hesla. Po zadaní údajov stačí stlačiť tlačidlo Login. Po prihlásení uvidíme takúto obrazovku:


Zmena jazyka rozhrania Webmin na slovenský

Ako prvý krok môžeme rozhranie prepnúť do slovenského jazyka. Po vykonaní tohto kroku bude rozhranie čiastočne preložené do slovenčiny (aspoň v čase písania článku bolo len čiastočne). Rozbaľte teda položku Webmin ťuknite na odkaz Change Language and Theme. Prepnite prepínač do polohy Perosnal choice, v rozbalovacej ponuke vyberte slovenský jazyk a potvrďte tlačidlom Make changes (viď obrázok).

Po vykonaní tohto kroku, už len obnovíme stránku pomocou klávesy F5 na klávesnici.

Ako sa pripojiť ku školskému serveru cez ssh

SSH je skratkou od Secure Shell - zabezpečený príkazový riadok. Je to sieťový protokol, ktorý umožňuje bezpečnú komunikáciu medzi dvoma počítačmi. Tento protokol bol navrhnutý na to, aby odstránil nedostatky nezabezpečených protokolov rlogin, telnet, rsh či ftp. Umožňuje vzdialené pripojenie sa na server a vykonávanie príkazov cez príkazový riadok ale tiež prenos súborov pomocou Secure FTP (ftp cez ssh).

Pripojenie z Linuxového klienta

Ak sa pripájate na server z linuxu, tak pravdepodobne už máte v systéme nainštalovaný klientsky program na pripojenie k SSH.

Ak máte na serveri len jednu sieťovú kartu, stačí otvoriť príkazový riadok a napísať

ssh spravca@10.x.y.2

Kde X a Y sú čísla vašej IP adresy v rámci siete #EDU.NET

Ak sa pripájate z vnútornej siete na server s dvoma sieťovými kartami, napíšte

ssh spravca@192.168.1.1

V prípade, že už máte definovaný DNS (ako zabezpečiť aby bol školský server viditeľný z internetu) záznam môžete použiť

ssh spravca@www.domena_skoly.edu.sk

Ak sa pripájate prvý krát, budete vyzvaní, aby ste potvrdili bezpečnostný certifikát servera. Po jeho potvrdení už zadáte len svoje heslo a pripojenie k serveru sa nadviaže.

Pripojenie z prostredia Windows

Na pripojenie k SSH je možné použiť viacero programov, no my si ukážeme pripojenie pomocou najznámejšieho z nich, ktorý sa nazýva PuTTY. Stiahnuť si ho môžete zo stránky http://www.chiark.greenend.org.uk/~sgtatham/putty/download.html a to buď ako samostatný program alebo ako inštalátor.

Po jeho stiahnutí (v prípade inštalátora i nainštalovaní) stačí vyplniť údaj Host name(or IP address).

Ak máte na serveri len jednu sieťovú, kartu zadáte

spravca@10.x.y.2

Kde X a Y sú čísla vašej IP adresy v rámci siete #EDU.NET

Ak sa pripájate z vnútornej siete na server s dvoma sieťovými kartami, napíšte

spravca@192.168.1.1

V prípade, že už máte definovaný DNS (ako zabezpečiť aby bol školský server viditeľný z internetu) záznam, môžete použiť

spravca@www.domena_skoly.edu.sk

Nastavenie môžeme uložiť zadaním názvu spojenia do poľa Saved Sessions a stlačením tlačidla Save.

Potom otvoríme spojenie tlačidlom Open.

Ak sa pripájate prvý krát, bude potrebné potvrdiť bezpečnostný kľúč servera.

A potom už len zadáte svoje heslo a pripojenie sa nadviaže.

Klient pre SFTP na prenos úborov

Programov na prenos súborov cez protokol SFTP je niekoľko. Najznámejšími z nich sú WinSCP a FileZilla. Nastavenie je podobné ako pri programe PuTTY a práca s nimi je podobná ako s Windows Explorerom.

WinSCP si môžete stiahnuť zo stránky http://winscp.net/eng/download.php a FlieZilla zase zo stránky http://filezilla-project.org/download.php?type=client.

Ukážka programov:

 

 

SSH klient priamo vo vašom internetovom prehliadači

Ak ste postupovali podľa nášho návodu, tak máte na serveri i webserver. Môžete teda integrovať Java aplikáciu ako applet do webovej stránky a potom stránku otvoriť priamo cez internetový prehliadač na lokálnom počítači.

Jedným z Java programov je MindTerm, ktorý si môžete stiahnuť zo stránky http://www.appgate.com/index/products/mindterm. Tento program je zadarmo pre osobné použitie a pre komerčné použite je limitovaný 25 pripojeniami.

Na tejto stránke sa zaregistrujte kliknutím na odkaz contact form a po zaregistrovaní vám príde email s odkazom na stiahnutie.

Po stiahnutí programu môžete zip súbor rozbaliť a nakopírovať na server napríklad pomocou WinSCP alebo FileZilla do priečinka /var/www.

Potom vytvoríte súbor ssh.html s nasledujúcim obsahom, pričom prispôsobte hrubo vytlačené údaje svojím potrebám

 

<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Strict//EN"
"http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-strict.dtd">
<html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml" xml:lang="sk" lang="sk" dir="ltr">

<head>
<title>ssh</title>
</head>

<body>
<p>
<applet code="com.mindbright.application.MindTerm.class" archive="/mindterm-X.Y/mindterm.jar" height="600" width="620">
<param name="cabinets" value="mindterm.cab" />
<param name="sepframe" value="false" />
<param name="server" value="www.vasa_domena.edu.sk" />
<param name="username" value="spravca" />
<param name="debug" value="true" />
</applet>
</p>
</body>

</html>

 

a uložte ju do priečinka /var/www na serveri. Po jej uložení môžete do prehliadača na klientskom počítači zadať adresu:

Ak máte na serveri len jednu sieťovú kartu, stačí otvoriť príkazový riadok a napísať

http://10.x.y.2/ssh.html

Kde X a Y sú čísla vašej IP adresy v rámci siete #EDU.NET

Ak sa pripájate z vnútornej siete na server s dvoma sieťovými kartami, napíšte

http://192.168.1.1/ssh.html

V prípade že už máte definovaný DNS (ako zabezpečiť aby bol školský server viditeľný z internetu), záznam môžete použiť

http://www.domena_skoly.edu.sk/ssh.html

 

Ako vytvoriť firewall na školskom serveri

 

Firewall

Firewall je sieťové zariadenie a/alebo softvér, ktorý kontroluje tok dát, ktoré cez neho prechádzajú. Táto kontrola údajov prebieha na základe aplikovania pravidiel, ktoré určujú podmienky a akcie. Podmienky sa stanovujú pre údaje (napr. zdrojová, cieľová adresu, zdrojový alebo cieľový port či rozhranie, a rôzne iné). Úlohou firewallu je vyhodnotiť podmienky a ak je podmienka splnená, vykoná sa akcia napríklad povolenie alebo zamietnutie komunikácie (ale sú aj iné akcie).

Existujú tri základné typy firewallov:

 • paketový filter - filtruje dáta v tzv packetoch na základe ich vlastností (IP, rozhranie, port...)
 • stavový - filtruje pakety na základe ich stavu (vytvárajúce spojenie, odpovede na požiadavky, ...)
 • aplikačný - filtruje pakety na základe zdrojovej/cieľovej aplikácie, obsahu stránok a podobne

Linuxový firewall aplikuje len prvé dva typy.

Brána firewall je integrovaná do jadra linuxu, preto ju netreba inštalovať. Na jej nastavenie slúži nástroj iptables, pomocou ktorého sa definujú pravidlá. Prechádzajúce dáta sú zaraďované do troch zabudovaných tzv. reťazí:

 • INPUT - pravidlá pre packety prichádzajúce do počítača
 • OUTPUT - pravidlá pre packety odchádzajúce z počítača počítača
 • FORWARD - pravidlá pre packety prechádzajúce z jednej sieťovej karty na druhú

Ak je v počítači iba jedna sieťová karta firewall filtruje iba prichádzajúce a odchádzajúce dáta. V prípade dvoch sieťových kariet sa z počítača stáva smerovač, ktorý môže filtrovať komunikáciu medzi dvoma sieťovými kartami, a teda medzi dvoma sieťami. Najčastejšie sa takýto spôsob filtrovania používa na riadenie komunikácie medzi vnútornou sieťou, ktorej dôverujeme, a vonkajšou sieťou napr. Internetom.

Nastavenie brány firewal však už nemusíme vykonávať priamo na serveri, ale môžeme využiť nainštalované rozhranie Webmin.


Vytvorenie firewallu pomocou rozhrania Webmin

Otvoríme ponuku Sieť v nej ťukneme na Linux Firewall pomocou prepínača na stavíme Block all except SSH, IDENT, ping and high ports - týmto prepínačom sa zablokuje všetko okrem spomínaných služieb, zafajkneme políčko Enable firewall at boot time a stlačíme tlačidlo Setup Firewall (viď obrázok).

Po vykonaní tohto kroku sa na webstránke zjaví tabuľka s pravidlami:

Teraz môžeme do firewallu doplniť porty služieb, ktoré by mal server dovoľovať. Odporúčame doplniť ešte nasledujúce službywww, https, pop3, smtp, imap, imaps, pop3s, a ak chceme mať prístup k správe servera prostredníctvom rozhrania Webmin doplňme i port 10000 (ak máme v počítači dve sieťové karty a chceme aby sa dalo server spravovať iba z vnätornej siete tak port 10000 nezadáme). Urobíme to tak, že pri pravidle If protocol is TCP and destination port is SSH klikneme na Accept (viď obrázok vyššie). Porty je potrebné napísať bez medzier.

 www,https,pop3,smtp,imap,imaps,pop3s,10000

Na stránke, ktorá sa následne otvorí doplníme všetky spomínané porty a oddelíme čiarkou. Potom už len stlačíme tlačidlo Uložiť.


Vytvorenie NAT pomocou rozhrania Webmin

Ak máme v počítači dve sieťové karty, musíme nastaviť i druhú sieťovú kartu. Môžeme náš server použiť ako firewall s prekladom adries. Ak má byť vaša sieť bezpečná tak jednu sieťovú kartu zapojíte do Cisco routera, cez ktorý sa pripájate na internet a druhú do switchu, do ktorého sú pripojené ostatné počítače siete.

Od Cisco routeru musí byť switch rozvádzajúci sieť odpojený. Server bude fungovať nasledovne:
Internet --> vonkajšia sieťova karta servera --> firewall s prekladom adries --> vnútorná sieťová karta servera -->switch --> ostatné počítače

Firewall je sieťové zariadenie a/alebo softvér, ktorého úlohou je oddeliť siete s rôznymi prístupovými právami (typicky napr. Internet a Intranet) a kontrolovať tok dát medzi týmito sieťami.

AK máte v počítači len jednu sieťovú kartu, kontrola údajov prebieha na základe aplikovania pravidiel, ktoré určujú podmienky a akcie. Podmienky sa stanovujú pre údaje (napr. zdrojová, cieľová adresu, zdrojový alebo cieľový port a rôzne iné). Úlohou firewallu je vyhodnotiť podmienky a ak je podmienka splnená, vykoná sa akcia napríklad povolenie alebo zamietnutie komunikácie (ale suú aj iné akcie).

Ak máte v počítači dve sieťové karty je možné obe siete navzájom oddeliť. Server v takomto prípade bude fungovať tak, že bude rozhodovať o tom, ktoré požiadavky z vonkajšej siete pustí do vnútornej a naopak.

Ak máte v počítači dve sieťové karty, je potrebné pridať ešte jedno pravidlo, ktoré bude vykonávať preklad adries. V hornej časti nastavíme do rozbaľovacieho poľa Network address translation (nat) a stlačíme tlačidlo Showing IPtable. Po jeho stlačení sa zmení obsah stránky, na ktorej klikneme na tlačidlo Add Rule v časti Packet after routing (viď obrázok).

Na stránke s definíciou pravidla nastavíme prepínač do polohy Source NAT, nastavenie IPs and ports for SNAT prepnite do polohy IP range a v riadku, zapíšeme IP adresu vonkajšej siete 10.x.y.2 a nastavíme, že výstupné zariadenie má byť eth0 vybraním hodnoty Equals v riadku Outgoing interface. Potom stlačíme tlačidlo Vytvoriť v spodnej časti stránky.

Teraz vytvoríme tri pravidlá v časti v časti Packet before routing.

Na otvorenej stránke prepneme prepínač do polohy Accept a a nastavíme, že výstupné zariadenie má byť eth1 vybraním hodnoty Equals v riadku Incoming interface. Potom stlačíme tlačidlo Vytvoriť v spodnej časti stránky.

Rovnaké pravidlo vytvoríme i pre zariadenie lo.

Pri vytváraní posledného pravidla prepneme prepínač do polohy Accept a a nastavíme, že výstupné zariadenie má byť eth0 vybraním hodnoty Equals v riadku Incoming interface. Teraz vyberieme v časti Conection states z ponuky Equals a vyberieme hodnoty Existing Conections a Related to conected (pri označovaní týchto hodnôt myšou, držte na klávesnici kláves CTRL). Nakoniec stlačíme tlačidlo Vytvoriť v spodnej časti stránky.

Teraz už stačí len novú zmenu aplikovať stlačením tlačidla Apply Configuration.

Po aplikovaní zmeny sa konfigurácia uluží do súboru iptables.up.rules. Tento súbor je potrebné ešte načítať pri štarte systému.


Vytvorenie spúšťacieho skriptu na zavedenie firewallu

Otvoríme položku Systém a klikneme na Štart a vypnutie. Na stránke ktorá sa otvorí klikneme na odkaz Create a new bootup and shutdown action.

Otvorí sa stránka na vytváranie skriptov, do ktorej zadáme názov nového skriptu webmin-ipt a do poľa Bootup commands napíšeme:

/bin/echo 1 > /proc/sys/net/ipv4/ip_forward 
/sbin/iptables-restore /etc/iptables.up.rules 

a klikneme na tlačítko Vytvor.

Aby sme nemuseli teraz reštartovať server načítame pravidlá ručne. Zo zoznamu skriptov vyberieme Webmin-ipt a spustíme ho pomocou tlačidla Start selected.

Nastavenú konfiguráciu môžeme overiť tak že sa pokúsime na stanici na ktorej práve teraz sme otvoriť ľubovolnú stránku z internetu (napr. www.google.sk). Mala by sa otvoriť.

nový spúštací script

Keď dám vytvorit spúštací script pre webmin-ipt vypíše mi hlásenie "

"Failed to save upstart service : Missing service description".

Čo mám napísať do service description, aby došlo k uloženiu?

Ako nastaviť ukladanie doménových mien na školskom serveri

Domenové mená sú mená počítačov, ktoré sú priradené k číselným adresám počítačov. Doménové mená boli počítačom pridelené kvôli ľuďom, pretože IP adresy sú iste ťažšie zapamätateľné, ako adresa napr. www.google.sk. Pre činnosť Internetu sú však potrebné číselné IP adresy (či už verzie 4 alebo 6), preto musí byť každé meno počítača prevedené na jeho číselnú podobu a na to slúžia menné servery (DNS servery).

Ak do prehliadača zadáme sk.openacademy.eu musí služba DNS nájsť číselnú adresu počítača s takouto mennou adresou poslaním požiadavky na iný menný server. Toto hľadanie trvá určitý čas, no dá sa urýchliť tak, pomocou takzvaného kešovania adries. DNS server si do svojej vyrovnávacej pamäti ukladá jednotlivé doménové mená a k nim prislúchajúce číselné adresy a pri nasledujúcej požiadavke na preklad mena sa už nepýta ostatných DNS serverov, ale poskytne odpoveď zo svojej pamäte.

Toto správanie v konečnom dôsledku zrýchli načítavanie stránok, pretože Váš počítač dostane IP adresu cieľa rýchlejšie a teda skôr začne načítať stránku.

DNS činnosť

Príklad

Pri zisťovaní záznamu pre adresu "www.wikipedia.org" je postup takýto:

 1. používateľ zadá meno www.wikipedia.org, počítač sa obráti na lokálny menný server s požiadavkou o IP adresu www.wikipedia.org,
 2. lokálny menný server túto informáciu nemá, pozná však adresy koreňových serverov. Na jeden z nich sa obráti (napr. na 193.0.14.129) a požiadavku mu prepošle,
 3. ani koreňový server nepozná odpoveď, vie však, že existuje doména najvyššej úrovne org a poskytne žiadateľovi adresy jej autoritatívnych serverov,
 4. lokálny server jeden z nich vyberie (napr. tld1.ultradns.net s IP adresou 204.74.112.1) a pošle mu požiadavok na IP adresu mena www.wikipedia.org,
 5. ani tento server informáciu nepozná, ale poskytne IP adresy autoritativních serverov domény wikipedia.org,
 6. lokálny server si opäť jeden vyberie a pošle mu požiadavok na IP adresu mena www.wikipedia.org
 7. keďže toto meno už je v doméne wikipedia.org, dostane od jej servera autoritatívnu odpoveď, že hľadaná IP adresa je 145.97.39.155
 8. lokálny menný server túto odpoveď odovzdá žiadajúcemu počítaču.

Toto je kompletný postup riešenia daného požiadavku. Môže se však stať, že niektorý z menných serverev (napríklad aj Váš) má hľadanú informáciu vo svojej vyrovnávacej pamäti, pretože príslušnú požiadavku nedávno riešil. V takom prípade poskytne neautoritatívnu odpoveď z vyrovnávacej pamäte a ďalšie požiadavky odpadávajú.Zmena v nastaveniach siete

Najprv otvorte vetvu Sieť a ťuknite na odkaz Network Configuration. Na stránk, ktorá sa zobrazí ťuknite na Hosname and DNS Client.

Do polí DNS server pridajte adresu 127.0.0.1 na prvé miesto a potom stlačte tlačidlo Uložiť. Týmto nastavením zabezpečíte aby server pozrel najskor svoje záznamy až potom hľadal u nadradených počítačov.

Potom aplikujte nastavenia pomocou tlačidla Apply Configuration.

Webmin - nastavenie siete 3

 


V ďalšom kroku otvorte vetvu Servery a ťuknite na odkaz BIND DNS Server. Na stránke, ktorá sa otvorí vyberte Forwarding and Transfer.Nastavenie DNS servera

Do polí Servers to forward queries to zadajte IP adresy nadradených DNS serverov a stlačte tlačidlo Uložiť.

Webmin - Ukladanie DNS 2

Nakoniec aplikujte nastavenia pomocou tlačidla Apply Changes.

Ako nastaviť ukladanie webových stránok na školský server

Jednou s ďalších služieb, ktoré je možné nainštalovať na školský server je Proxy server. Proxy server je niečo ako prostredník v komunikácii medzi klientmi a servermi. Pre klientov sa tvári ako server a pre server ako klient.

Situácia bez použitia proxy servera:

+-------------+  požiadavka              +--------+
| klient   |--------------------------------------> | server |
| (lok. sieť) |<-------------------------------------- |    |
+-------------+               odpoveď  +--------+

Situácia s použitím proxy servera:

+-------------+ požiadavka +--------+ požiadavka   +--------+
| klient   |-----------> | proxy |---------------> | server |
| (lok. sieť) |<----------- | server |<--------------- |    |
+-------------+  odpoveď  +--------+   odpoveď  +--------+

Výhodou takéhoto prístupu je niekoľko:

 1. Oddelenie sietí - bezpečnosť
 2. Ukladanie obsahu (WWW) - zrýchlenie komunikácie
 3. Filtrovanie požiadaviek

O konfigurácii proxy servera Squid priamo v konfiguračnom súbore sa dozviete vo Vixovej príručke Systémového administrátora, tu sa zameriam na popis nastavenia pomocou webového rozhrania Webmin.


Inštalácia proxy servera Squid

Najskôr musíme Proxy server nainštalovať. Otvorte preto v rozhraní Webmin vetvu Others a ťuknite na odkaz Príkazový riadok, do poľa zadajte príkaz

sudo apt-get update

aby sa zaktualizovali informácie o dostupných balíkoch a potom zadajte

sudo apt-get install -f -y --force-yes squid 

a stlačte tlačidlo Vykonaj príkaz. Potom ešte treba chvíľu počkať kým sa proxy server Squid nainštaluje. Potom ako bude inštalácia hotová, zjaví sa priebeh inštalácie.


Nastavenie proxy servera Squid

Po nainštalovaní treba prispôsobiť nastavenieproxy servera Squid podmienkam našej siete:

Načúvací port

Najprv je potrebnénastaviť číslo portu, na ktorom bude Squid očakávať pripojenia od klientov. Štandardné nastavenie je port číslo 3128 a nie je potrebné to meniť - iba ak by ste port 3128 chceli využiť na niečo iné. V rozhraní Webmin otvoríme vetvu Servery a kliknúť na odkaz Squid Proxy Server. Na stránke ktorá sa zobrazí potom klikneme na Ports and Networking. Na stránke ktorá sa otvorí uvidíte prepínač v polohe Default (usually 3128).

Po nastavení príslušného čísla portu, je samozrejme potrebné nastaviť firewall tak, aby požiadavky klientov prepúšťal nášmu proxy serveru - toto už nemusíte nastavovať ak ste sa riadili podľa predchádzajúcich častí návodu.

Nastavenie vyrovnávacej pamäte

Predvolená inštalácia Squid má nastavenú cestu aj veľkosť vyrovnávacej pamäte, ale to nemusí vyhovovať všetkým, preto pomocou webmin zmeňte nastavenia podľa svojich potrieb. Pri nastavovaní veľkosti dajte pozor na to, že čím väčšia vyrovnávacia pamäť, tým viac súborov je v nej uchovaných, čo môže urýchliť zobrazovanie stránok, ale zároveň to zvyšuje počet prístupov na disk, čo zase zobrazovanie stránok môže spomaliť.

Ak chcete zmeniť tieto nastavenia klknite na odkaz Cache Options

V nastaveniach môžete nastaviť umiestnienie vyrovnávacej pamäte jej veľkosť, a ďalšie nastavenia. Nezabudnite prepnúť prepínač do polohy Listed.. a nakoniec nastavenia uložiť kliknutím na tlačítko Save.

Webmin - Ukladanie DNS 5

Nastavenie parametrov vlastnej siete

Squid používa prepracovaný systém riadenia prístupu, ktorý umožňuje precízne nastavenie, ktroré stanice môžu jeho služby využívať, a ktorým bude prístup do vonkajšej siete zamietnutý. V predvolenej konfigurácii po inštalácii však umožňuje prístup všetkým klientom lokálnej siete, jemu však potrebné nastaviť parametre lokálnej siete, a to IP adresu a masku siete. Aj toto nastavenie je potrebné urobiť cez Riadenie prístupu (Access control), takže ťukneme teda na Access Control.

Pod zoznamom pravidiel prístupu v rozbaľovacom poli vyberieme Client Address a ťukneme na tlačidlo Create new ACL.

Na stránke, ktorá sa zobrazí, zadajte do poľa ACL Name názov pravidla (napr. vnutorna_siet) a zadefinujte rozsah IP adries, ktoré budú mocť k proxy serveru pristupovať. Ako som už spomínal, nastavujeme povolenie pre všeky stanice v našej sieti, takže do poľa From IP zadáme IP adresu našej siete (napríklad 192.168.1.0) a do poľa Netmask zadáme hodnotu 24 (čo zodpovdá sieťovej maske 255.255.255.0).

Webmin - nastavenie prístupu k proxy 3

Teraz sa hore prepneme na záložku Proxy restriction a pod zoznamom pravidiel ťukneme na odkaz Add proxy restrictions

V ľavom stĺpci vyberieme pravidlo vnutorna_siet, ktoré sme si pred chvílou vytvorili, prepínač prepneme do polohy Allow a uložíme stlačením tlačidla Save.

Teraz pomocou šipky naše pravidlo posunieme nad pravidlo Denny All.

 

Na koniec ešte reštartujeme Squid.


Nastavenie klientov

Na začiatku sme si nastavili číslo portu, na ktorom proxy server očakáva požiadavky na webové stránky, a to port číslo 3128. Webový klienti však používajú pre komunikáciu iné (štandardné) porty:

 • http komunikácia - 80
 • https komunikácia - 443
 • ftp komunikácia - 21

Všetky tieto služby dokáže Squid obslúžiť, ale je potrebné aby boli posielané na port číslo 3128, to je nutné nastaviť individuálne na každom klientovi. Klientov však ešte nenastavujte, ak chcete používať filtrovanie obsahu stránok, ktorému sa venuje ďalšia kapitola (museli by ste ich potom nastaviť znova).

Napríklad:

Nastavenie v prehliadači Internet Explorer

V hornej ponuke vyberte Nástroje > Možnosti siete internet

Prepnite sa na kartu Pirpojenia a stlačte tlačítko Nastavenie siete LAN.

Proxy server IE 1

V časti Server proxy zaškrtnite pole a vyplnte príslušné údaje. 

Proxy server IE 2

Nastavenie v prehliadači Firefox

V hornej ponuke vyberte Nástroje > Možnosti (MS Windows) alebo Upraviť > Možnosti (Linux)

Prepnite sa na kartu Sieť a ťuknite na tlačítko Nastavenia.

Firefox nastavenie proxy1

Prepínač prepnite do polohy Ručné nastavenie parametrov a do okienok vyplnte príslušné údaje:

Firefox nastavenie proxy2

Nastavenie v prehliadači Opera

V hornej ponuke vyberte Nástroje > Nastavenia. Prepnite sa na kartu Pokročilé voľby, v ľavej časti ťuknite na Pripojenie a potom ťuknite na tlačítko Proxy servery.

Opera nastavenie Proxy

V okne, ktoré sa otvorí nastavte príslušné hodnoty:

Opera nastavenie Proxy


Nastavenie transparentného proxy servera

Nastavenie, ktoré sme si zatiaľ vytvorili funguje a je pripravené na ďalšie vylepšenia, ako riadenie prístupu, či filtrovanie prevádzky. Ale určite sa zhodneme, že je veľmi pracné nastavoavť všetky klienty samostatne. Riešenie (hoci len čiastočné) tohoto problému je využitie tzv. transparentného proxy servera.

Transparentný proxy server nie je priehľadný, ako by to mohlo navádzať slovo transparent, ale taký proxy server, o ktorom klienti ani nevedia. Naďalej posielajú svoje požiadavky na štandardný port číslo 80 a o zvyšok sa postará server. Pozornejší si určite všimli malú drobnosť, a to že protokoly HTTPS a FTP nemožno týmto spôsobom obslúžiť, preto pre nichplatia naďalej nastavenia predchádzajúcich odsekov.

Pre funkčné nastavenie tohoto riešenia proxy servera je potrebné zmeniť nastavenia na dvoch miestach:

 1. nastaviť samotný proxy server
 2. nastaviť preklad portov vo firewalle

Začneme natavením proxy - vo Webmin otvoríme vetvu Servery a kliknúť na odkaz Squid Proxy Server. Na stránke ktorá sa zobrazí potom klikneme na Ports and Networking.

Na stránke ktorá sa otvorí prepneme prepínač Proxy addresses and ports do polohy Listed below.., do poľa Port zadáme 3128 a do poľa Options for port napíšeme transparent. Nakoniec nastavenia uložte ťuknutím na tlačidlo Save.

Webmin - nastavenie transparentného proxy 2

Pokračovať budeme nastavením firewallu - v ľavej časti otvoríme vetvu Sieť a ťukneme na odkaz Linux Firewall. V rozbaľovacom poli vyberieme Network address translation (nat) a ťukneme na tlačidlo Show IPtable. Na stránke, ktorá sa zobrazí v časti PREROUTING ťuknite na modrú šipku v stĺpci Add aby sa nové pravidlo pridalo pred prvé pravidlo.

Teraz zadefinujeme pravidlo, ktoré požiadavky presmeruje:

 1. prepneme prepinač Action to take do polohy Redirect,
 2. do poľa Source address or network nastavíme Equals 192.168.1.0/24,
 3. Incoming interface nastavíme na Equals eth1,
 4. Network protocol na Equals TCP a
 5. Destination TCP or UDP na Equals Port(s) 80.
 6. do poľa Additional parameters zadáme --to-port 3128

a nakoniec nastavenie uložíme ťuknutím na tlačidlo Uložiť.

Teraz je ešte potrebné na stánke firewallu Aplikovať nastavenia

a spustiť script webmin-ipt, aby sa nové pravidlo pre firewall načítalo. Otvoríme položku Systém a klikneme na Štart a vypnutie. Zaškrtneme políčko webmin-ipt a ťukneme na tlačítko Start Selected.


Riadenie prístupu klientov a filtrovanie prevádzky

O tejto možnosti sa dozviete viac v podkapitole

Ako blokovať určité webové stránky v jednotlivých učebniach počas vyučovania

Ako blokovať určité webové stránky v jednotlivých učebniach počas vyučovania

Proxy server okrem toho, že ukladá webové stránky do medzipamäte a urýchľuje komunikáciu, dokáže pomocou kombinácie určitých druhov zoznamov tzv. ACL (access control list) riadiť prístup k internetu. Okrem iného umožňuje pomocou troch pravidiel blokovať niektoré stránky na základe ich adries alebo IP adries a to na konkrétnych počítačoch (s určitými doménovými menami alebo IP adresami) počas trvania vyučovania.

Ak chcete stránky filtrovať podľa obsahu, slúži na to iný nástroj, ktorému sa budeme venovať v kapitole Ako nastaviť na školskom serveri filtrovanie webových stránok podľa obsahu.

Táto časť predpokladá nainštalovaný proxy server Squid na vašom serveri. Návod nájdete na stránke Ako nastaviť ukladanie webových stránok na školský server.

V rozhraní Webmin rozbalíme ponuku Servery a klikneme na odkaz Squid Proxy Server.  Na stránke, ktorá sa otvorí, vyberieme Acces Control.

Ak si spomínate, v predchádzajúcej časti sme tu definovali parametre našej siete. Pod zoznamom pravidiel prístupu v rozbaľovacom poli sme vybrali Client Address a ťukli na tlačidlo Create new ACL. Vysvetlenie ďalších ACL pravidiel, ktoré môžeme použiť, je možné nájsť na konci tohto článku. Teraz si na konkrétnych príkladoch ukážeme ich použitie.

Definovanie zoznamov pre jednotlivé učebne


Za predpokladu, že máme na počítačoch nastavené IP adresy - buď ručne alebo pomocou DHCP servera (Ako nastaviť školský server, aby prideloval IP adresy na základe MAC adries)- môžeme zadefinovať pravidlá pre jednotlivé učebne.

Urobíme to presne tak isto ako keď sme definovali pravidlo pre celú vnútornú sieť, no teraz zadáme len rozsah adries počítačov z učebne.

V našom návode sme si zadefinovali učebňu informatiky v rozsahu 192.168.1.10-192.168.1.20, čo predstavuje 11 počítačov - jeden učiteľský (192.168.1.10) a 10 žiackych.

Pod zoznamom pravidiel prístupu teda v rozbaľovacom poli vyberieme Client Address a ťukneme na tlačidlo Create new ACL a zadáme:

ACL name : ucebna_studenti
From IP : 192.168.1.11
To IP : 192.168.1.20
Netmask :24

A potom zoznam uložíme stlačením tlačidla Save.

Takýmto spôsobom môžme vytvoriť zoznamy pre všetky učebne, kabinety, zborovňu alebo knižnicu - fantázii sa medze nekladú.

Definovanie zoznamov pre časové obdobia


Teraz zadefinujeme čas, počas ktorého prebieha vyučovanie. Pod zoznamom pravidiel prístupu, teda v rozbaľovacom poli, vyberieme Date and Time, ťukneme na tlačidlo Create new ACL a zadáme:

ACL name : vyucovanie
Days of weak : pomocou klávesy CTRL+ kliknutie myšou označíme všetky položky od monday po friday (pondelok až piatok)
Hours of the Day : zadáme začiatok a koniec vyučovania napr.: 7:00 to 15:00

Definovanie zoznamov zakázaných web serverov


Jednou z najnavštevovanejších stránok, ktorá počas vyučovania rozptyľuje žiakov od práce a navyše znižuje priepustnosť interntetu, je stránka youtube. Môžme teda vytvoriť pravidlo problemove_stranky a vypísať do neho všetky adresy problémových serverov (môže ich byť i viac).

Pod zoznamom pravidiel prístupu teda v rozbaľovacom poli vyberieme Web Server Hostname, ťukneme na tlačidlo Create new ACL a zadáme:

ACL Name : problemove_stranky
Domains : .youtube.com

ACL problemove stranky

Ak by ste potrebovali do zoznamu vložiť iba určitú časť webu, napríklad akčné hry na onlinegames na adrese http://www.onlinegames.sk/index.php?cath=2, použite pravidlo URL Regexp (viď zoznam pravidiel na konci kapitoly).

Zadefinovanie obmedzujúceho Proxy pravidla


Samotné zoznamy, ktoré sme vytvorili ešte nezabezpečia, že bude prístup na stránky (spĺňajúce kritéria zoznamu) zablokovaný alebo povolený. Je ešte potrebné vytvoriť obmedzujúce pravidlo:

Prepneme sa teda hore na záložku Proxy restriction a pod zoznamom pravidiel ťukneme na odkaz Add proxy restrictions

Uvidíme dva stĺpce. V ľavom stĺpci Match ACLs vyberieme ACL zoznamy, ktoré sa majú zhodovať s požiadavkou klienta a vpravom stlpci Don't Match ACLs vyberieme ACL zoznamy, ktoré sa nesmú zhodovať s požiadavkou klienta. Vybrať môžeme i viacero ACL zoznamov naraz.

Ak teda chceme zablokovať problemove_stranky počas vyucovanie na počítačoch ucebna_studenti, v ľavom stĺpci vyberieme pomocou CTRL+klik práve tieto ACL zoznamy, prepínač prepneme do polohy Deny a uložíme stlačením tlačidla Save.

Typy zoznamov ACL na riadenie prístupu


Browser Regexp

Regulárny výraz, ktorý sa zhoduje s typom prehliadača klienta v hlavičke. To umožňuje vytvárať ACL na základe používaného prehliadača. Pomocou tohto typu ACL môžete napríklad vytvoriť iné pravidlá pre používateľov Firefoxu a iné pravidlá pre používateľov Internet Explorera. Toto môže byť využité napríklad na presmerovanie používateľov Firefoxu na stránky určené pre Firefox a používateľov IE na stránky určené pre Explorer. Príklad nie je síce rozumné riešenie,  ale dokumentuje flexibilitu Squidu.

Client IP Address

IP adresa vyžiadaného klienta alebo IP adresa klienta. Táto možnosť odkazuje na zdrojové ACL v konfiguračnom súbore Squidu. Je potrebné zadať IP adresu a sieťovú masku, ale je tiež možné zadať rozsah adries.

Client Hostname

Zhoda na základe doménového mena klienta. Táto možnosť korešponduje so srcdomain ACL a môžete zadať jedno meno domény, zoznam doménových mien alebo súbor, ktorý obsahuje zoznam doménových mien. Tento typ ACL môže zvýšiť oneskorenie a významne znížiť priestupnosť nahranej vyrovnávacej pamäte, pretože Squid musí preložiť adresu na meno pre každý záznam, preto sa miesto tohoto pravidla uprednostňuje pravidlo typu Client IP Address.

Client Hostname Regexp

Zhoda na základe doménového mena klienta (s použitím regulárnych výrazov). Táto voľba korešponduje so srcdom_regex ACL a môžete zadať jedno meno domény, zoznam doménových mien alebo súbor, ktorý obsahuje zoznam doménových mien.

Date and Time

Tento typ plne zodpovedá názvu- dátum a čas, čo znamená že umožňuje vytvoriť ACL, ktoré sú aktívne počas zadaného času v príslušných dňoch týždňa. Táto funkcia je často používaná na blokovanie niektorých typov obsahov alebo niektorých častí internetu počas pracovnej doby alebo vyučovania. Veľa spoločností blokuje pornografiu, Many companies block pornography, zábavu, šport a iné mimopracovné stránky počas pracovnej doby, ale po jej skončení sa odblokujú. To môže v niektorých prípadoch zvýšiť efektivitu práce (alebo môže často uraziť a znechutiť žiakov a zamestnancov). Tento typ ACL umožňuje zadať dni v týždni a časové obdobie alebo vybrať všetky hodiny vo vybraných dňoch.

Dest AS Number

Číslo autonómneho systému cieľa je číslo AS servera, na ktorý sa bude odosielať požiadavka. ACL typ Číslo autonómneho systému sa zvyčajne používa pri Cache Peer, alebo ICP obmedzeniach prístupu. Číslo autonómneho systému sa používa v organizáciách, ktoré majú viacero internetových pripojení a routerov pracujúcich pod jednoduchou administračnou autoritou, ktorá používa rovnaký protokol brány. Ak nerozumiete autonómnym systémom, je najlepšie nepoužívať tento druh ACL.

Source AS Number

Číslo autonómneho systému zdroja  je iný typ ACL závislý na AS čísle zdroja odosielajúceho požiadavku.

Ethernet Address

Ethernetová alebo MAC adresa žiadajúceho klienta. Táto možnosť funguje iba pre klientov v rovnakej lokálnej podsieti a iba na určitých platformách. Tento typ ACL je podporovaný v operačných systémoch Linux, Solaris a niektorých variantách BSD. Tento ACL môže poskytnúť o trochu viac bezpečnú metódu na kontrolu prístupu, pretože MAC adresy sú ťažšie podvrhnuteľné ako IP adresy a môžete tým zabezpečiť, že klient bude z lokálnej siete (otherwise no ARP resolution can take place).

External Auth

Tento typ ACL zavolá externý autentifikačný proces, aby určil, či má byť požiadavka povolená. Pre Squid je dostupných mnoho pomocných autentifikačných programov, vrátane PAM, NCSA, Unix passwd, SMB, NTLM (iba pre Squid 2.4), atď. Autentifikačné programy však nemôžu pracovať ak je zapnuté transparentné proxy (tak ako sme to urobili v našom návode) alebo HTTP akcelerátor.

External Auth Regex

Podobne ako predchádzajúce, aj toto ACL volá externý autentifikačný proces, ale umožňuje použiť vzory regulárnych výrazov alebo nerozlišuje malé a veľké písmená.

Proxy IP Address

Lokálna IP adresa, ku ktorej existuje pripojenie od klienta. Toto ACL umožňuje iba jednu fyzickú sieť, ak sú dostupné viaceré proxy rozhrania.

RFC931 User

Meno používateľa je dané démonom ident, ktorý beží na počítači klienta. To  si vyžaduje, aby bol ident spustený na všetkých klientských počítačoch, ktoré sa chcú touto cestou autentifikovať. Ident nemusí byť bezpečný, okrem prípadov privátnych sietí, keď na jeho bezpečnosti veľmi nezáleží. Väčšina Linuxových a BSD distribúcií obsahuje Ident server a pre Windows sa dajú najsť ident servery zadarmo.

Request Method

Tento typ ACL pracuje s HTTP metódami vo vyžiadaných hlavičkách. To zahŕňa i metódy GET, PUT, atď.

URL Path Regex

Toto ACL pracuje s URL cestami bez protokolu, portu a adresy počítača. Napríklad pri zadaní "http://www.swelltech.com/pokus" bude objektom ACL iba /pokus.

URL Port

Toto ACL platí pre cieľový port požiadavky.

URL Protocol

Toto ACL platí pre protokol požiadavky ako napríklad ftp, HTTP, ICP, atď.

URL Regexp

Toto ACL používa regulárne výrazy nad URL adresami. Môže byť použité na poskytnutie prístupu  na základe častí URL alebo porovnávanie bez rozlišovania veľkosti písmen, atď. Regulárne výrazy, ktoré Squid používa, sú z knižnice GNU Regex library.

Web Server Address

Toto ACL pracuje na základe cieľovej IP adresy Web servera. Môže to  byť jedna IP adresa Squidu, sieťová IP adresa s maskou ale tiež rozsah adries.

Web Server Hostname

Toto ACL platí pre meno cieľového webového servera.

Web Server Regexp

Rovnaké ako predchádzajúce len je možné použit regulárne výrazy.

Poznámka: Viac o regulárnych výrazoch sa môžete dozvedieť na stránke http://www.regularnivyrazy.info/

 

Ako nastaviť školský server, aby dynamicky nastavoval sieťové karty ostatných počítačov

Nastavenie sieťových nastavení na lokálnych počítačoch v sieti je možné pomocu DHCP servera. Tento sa stará o to, aby klient na základe vyslanej požiadavky do siete a následného overenia obdržal IP adresu potrebnú pre fungovanie. Klient v sieti obdrží odpoveď od servera a sám nakonfiguruje sieťové zariadenie, sieťovú kartu. Server prenajme klientovi IP adresu na určitý čas. Ten je závislý od nastavenia. Niekedy však potrebujeme, aby server pridelil klientom vždy tú istú IP adresu. No aj to sa dá ukážeme si to v podkapitole Ako nastaviť školský server, aby prideloval IP adresy na základe MAC adries.

Na nastavenie DHCP nám opäť bude stačiť rozhranie Webmin. Konfigurácia DHCP servera nájdeme pod položku Servery a v nej klikneme na odkaz DHCP. Ak tak urobíme, zistíme, že server DHCP nie je ešte nainštalovaný. V texte sa dozviete, že sa DHCP server nainštalovať aj z tejto stránky. NEROBTE TO!!! Je tu zrejme malá chyba, ktorá spôsobuje, že webmin počas inštalácie so serverom prestane komunikovať. Našťastie sa dá server nainštalovať i iným spôsobom.

Webmin - DHCP1


Inštalácia DHCP servera pomocou rozhrania Webmin

Otvorte položku Ostatné a vyberte Príkazový riadok. Do okna zadajte

sudo apt-get update

aby sa zaktualizovali informácie o dostupných balíkoch a potom zadajte

sudo apt-get install -f -y --force-yes dhcp3-server

(prepínače -f -y a --force-yes zabezpečia , že sa inštalácia vykoná automaticky bez nutnosti odpovedať na otázky)

a stlačte tlačidlo Vykonaj príkaz

Webmin - DHCP2


Vytvorenie podsiete pre DHCP

Tento krok nie je až taký potrebný ale ukážeme ho, pre prípad že by ste chceli vytvoriť dve podsiete napríklad pre každú školskú budovu jednu. Po nainštalovaní DHCP servera môžete otvoriť Servery a klinúť na odkaz DHCP Server. V novootvorenom okne pridáme novú podsieť kliknutím na odkaz Pridať novú subnet.

Webmin - DHCP3

Teraz je potrebné zadefinovať rozsah adries, ktoré bude server automaticky prideľovať ostatným počítačom v sieti. Nastavenie sa opäť líši podľa toho, či máte v počítači jednu alebo dve sieťové karty.

Jedna sieťová karta Dve sieťové karty
Sieťová adresa:10.x.y.0 (x a y sú čísla z vašej IP v EDU#Net)
Sieťová maska:255.255.255.0
Address range:10.X.Y.100 - 10.x.y.254
Sieťová adresa: 192.168.1.0
Sieťová maska:255.255.255.0
Address range:192.168.1.100 - 192.168.1.254

Nastavenie, ktoré sme urobili, hovorí, že má server pridelovať počítačom IP adresy s koncovými číslami 100-254. Je samozrejme možné nastaviť celý rozsah napríklad 1-254, no my sme chceli mať možnosť na niektorých počítačoch IP adresu nastaviť ručne. Na ručné nastavenie nám zostal rozsah adries 2-100 resp 3-100 (v prípade jednej sieťovej karty je 1 router a 2 server).

Po zadaní všetkých parametrov stlačíme tlačidlo Vytvor.

Webmin - DHCP4


Nastavenie údajov pre klientov DHCP servera

Na hlavnej stránke DHCP servera sa v spodnej časti nachádza tlačidlo Edit Client Options. V prípade že ste definovali podsieť, nemusíte klientské nastavenia definovať globálne ale iba pre konkrétnu podsieť (alebo môžete časť zadefinovať globálne a časť pre podsieť).

Na stránke DHCP Servera pribudne nová podsieť. Kliknutím na obrázok znova otvorte jej nastavenia.

Webmin - DHCP5

V spodnej časti pribudli ďalšie tlačítka. Stlačte tlačítko Edit Client Options.

Webmin - DHCP6

Do okienok nastavte nasledujúce údaje v závislosti od počtu sieťových kariet na serveri:

Jedna sieťová karta
Dve sieťové karty
Štandardné routre: 10.x.y.2 (x a y sú čísla IP adresy školy v sieti EDU#Net)
Broadcast adresa: 10.x.y.255
DNS servre: 10.x.y.2 195.146.128.60 195.146.132.59
Subnet maska: 255.255.255.0
Doménové meno: domena.edu.sk
(miesto domena zadajte vašu doménu napr. pre nás gymkremnica)
Štandardné routre: 192.168.1.1
Broadcast adresa: 192.168.1.255
DNS servre: 192.168.1.1 195.146.128.60 195.146.132.59
Subnet maska: 255.255.255.0
Doménové meno: domena.edu.sk
(miesto domena zadajte vašu doménu napr. pre nás gymkremnica)

NEZABUDNITE PREPNÚŤ PREPÍNAČE DO POLOHY VEDĽA ZADANÝCH ÚDAJOV!!! Nakoniec stlačte tlačidlo Uložiť a na ďalšej strane zovu stlačte tlačidlo Uložiť.

Webmin - DHCP7


Spustenie DHCP servera

Teraz stačí spustiť DHCP server kliknutím na tlačidlo Spustiť server.

Webmin - DHCP8

Po spustení môžeme funkčnosť otestovať tak, že na klientskej stanici nastavíme v sieťových nastaveniach "Získať IP adresu automaticky" a "Získať adresu DNS automaticky" (Platí pre Windows XP, v ostatných systémoch sú tieto nastavenia podobné). Po reštarte počítača by si počítač mal sám zistiť sieťové nastavenia od DHCP servera. To znamená, že po reštarte by mal fungovať i internet - stačí teda otvoriť internetový prehliadač a ten by mal načítať internetovú stránku (ak v ňom nemáte nastavený iný počítač ako proxy server).

Problém môže nastať v prípade, že máte iba jednu sieťovú kartu. V tom prípade je v sieti ešte jeden DHCP server - Router CISCO. Občas sa teda môže stať, že klienstská stanica získa nastavenia od Routra CISCO miesto od Nášho servera. Preto je potrebné požiadať o vypnutie DHCP servera na Routri Cisco. POZRI ako-zabezpecit-aby-bol-skolsky-server-viditelny-z-internetu

V prípade dvoch sieťových kariet by malo byť všetko v poriadku ak je jedna sieťová karta pripojená do routra a druhá do switchu, pričom router a switch nesmú byť navzájom prepojené.

Ako nastaviť školský server, aby prideloval IP adresy na základe MAC adries

Dôvod prečo by sme mali chcieť prideľovať počítačom IP adresy na základe MAC adries je ten, že to umožňuje riadiť prístup k internetu pre jednotlivé počítače.

Môžeme napríklad všetkým počítačom z učebne informatiky prideliť adresy z rozsahu  192.168.1.10 - 192.168.1.20 a potom im pomocou pravidiel proxy servera zakázať prístup na niektoré stránky počas vyučovania (viac v kapitole Ako blokovať určité webové stránky v jednotlivých učebniach počas vyučovania).

Aby sme mohli nastaviť prideľovanie IP adries na základe MAC - hardvérovej adresy sieťovej karty, musíme túto MAC adresu zistiť na konkrétnom klientskom počítači.

Zistenie fyzickej adresy na MS Windows stanici

Ak je na klientskom počítači Windows XP, môžete IP adresu zistiť v príkazovom riadku (Štart-->Všetky programy-->Príslušenstvo-->Príkazový riadok) zadaním príkazu:

ipconfig /all

na obrazovke uvidíte výpis podobný tomuto:

Konfigurace IP systému Windows 2000

Název hostitele . . . . . . . . . : nazovpc
Primární přípona DNS. . . . . . . :
Typ uzlu. . . . . . . . . . . . . : Vysílání
Používá směrování IP. . . . . . . : Ne
Používá server proxy WINS . . . . : Ne
Seznam vyhledávání přípon DNS . . : vasadomena.edu.sk

Názov hostiteľa. . . . . . . . . . . . . : nazovpc
Primárna prípona názvu DNS . . . . . . . :
Typ uzla . . . . . . . . . . . . . . . . : Neznámy
Smerovanie protokolu IP povolené . . . . : Nie
WINS Proxy Enabled . . . . . . . . . . . : No

Adaptér siete Ethernet Local Area Connection:

Prípona DNS špecifická pre pripojenie . :
Popis. . . . . . . . . . . . . . . . . . : AMD PCNET Family PCI Ethernet Adapter
Fyzická adresa . . . . . . . . . . . . . : 08-00-27-49-EB-DC
DHCP zapnuté . . . . . . . . . . . . . . : Áno
Automatická konfigurácia zapnutá . . . . : Áno
Adresa IP. . . . . . . . . . . . . . . . : 192.168.1.151
Maska podsiete . . . . . . . . . . . . . : 255.255.255.0
Predvolená brána . . . . . . . . . . . . : 192.168.1.1
Server DHCP. . . . . . . . . . . . . . . : 192.168.1.1
DNS Servers. . . . . . . . . . . . . . . : 192.168.1.1
Prenájom získaný . . . . . . . . . . . . : 1. februára 2009 10:38:56
Prenájom uplynie . . . . . . . . . . . . : 2. februára 2009 10:38:56

Zistenie fyzickej adresy na Linux stanici

Na klientskom počítači sa dá mac adresa zistiť rovnako cez príkazový riadok (Na Ubuntu je to Aplikacie-->Príslušenstvo-->Terminál) zadaním príkazu:

 

ifconfig -a

 

Na obrazovke uvidíte výpis podobný tomuto:

eth0   Link encap:Ethernet HWaddr 00:0e:2e:9e:58:7e 
inet addr:192.168.1.151 Bcast:192.168.1.255 Mask:255.255.255.0
inet6 addr: fe80::20e:2eff:fe9e:587e/64 Scope:Link
UP BROADCAST RUNNING MULTICAST MTU:1500 Metric:1
RX packets:7653 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
TX packets:8581 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
collisions:0 txqueuelen:1000
RX bytes:4679283 (4.6 MB) TX bytes:1459824 (1.4 MB)
Interrupt:18 Base address:0xf400

Priradenie IP adresy k fyzickej MAC adrese

Cez webový prehliadač zadáme adresu rozhrania Webmin (Ako sa pripojiť do rozhrania Webmin na školskom serveri).

Otvoríme vetvu Servery a ťukneme na odkaz DHCP Server a na stránke, ktorása otvorí klikneme na odkaz Pridať novú skupinu hostiteľov.

Nastavenie DHCP

Nastavenie DHCP

Teraz môžeme začať vytvárať Klientské počítače. Klikneme na odkaz Pridať nového hostiteľa.

Nastavenie DHCP

 • Zadáme Popis hostiteľa napríklad Učiteľský počítač
 • Meno hostiteľa napríklad Ucitel,
 • do poľa Hardvérová adresa zadajte adresu, ktorú ste získali spôsobom opísaným vyššie,
 • do poľa Pevná IP adresa zadajte IP adresu, ktorú chcete priradiť počítaču napr. 192.168.1.20 alebo 10.x.y.20 (ak máte v serveri iba jednu sieťovú kartu, kde x a y sú čísla vašej podsiete vrámci #EDU.Net),
 • v rozbaľovacom poli vyberieme Skupina,
 • kliknutím na ponúkanú skupinu priradíme počítač do príslušnej skupiny,
 • nakoniec klikneme na tlačidlo Vytvoriť.

Nastavenie DHCP

 

Priradenie skupiny do podsiete a hostiteľa do skupiny je dôležité vykonať správne kvôli dedeniu nastavení klienta. Nastavenie klientov môžete pozmeniť proti nadriadenej podsieti alebo nadriadenej skupine, stačí ak znova otvoríte skupinu alebo hostiteľa a potom v spodnej časti ťuknete na tlačidlo Edit Client Options.

Na koniec je ešte potrebné reštartovať DHCP server.

Overenie pridelenia IP adresy

Po reštarte klientského počítača by mu pri štarte mala byť IP adresa pridelená. Môžme to overiť na stránke DHCP servera kliknutím na tlačidlo List Active Leases.

Ako nastaviť na školskom serveri filtrovanie webových stránok podľa obsahu

Ak ste sa rozhodli, že chcete obmedziť žiakom prístup na stánky, na ktorých je nevhodný obsah, môžete využiť tzv. Content filter - filter obsahu. Jedným z takýchto filtrov je DansGuardian. Na rozdiel od bežných webových filtrov, ktoré udržiavajú obrovské zoznamy zakázaných URL adries, tento filter funguje ako skutočný filter obsahu t.j. vážením výrazov určí či je stránka vhodná alebo nevhodná, dokonca dokáže filtrovať aj obrázky a tiež dokáže filtrovať i URL adresy ako bežné filtre.


 

Inštalácia

Najskôr musíme DansGuardian nainštalovať. Otvorte preto v rozhraní Webmin vetvu Others a ťuknite na odkaz Príkazový riadok, do poľa zadajte príkaz

sudo apt-get update

aby sa zaktualizovali informácie o dostupných balíkoch a potom zadajte

sudo apt-get install -f -y --force-yes dansguardian

a stlačte tlačidlo Vykonaj príkaz. Potom ešte treba chvíľu počkať kým sa proxy server Squid nainštaluje. Potom ako bude inštalácia hotová, zjaví sa priebeh inštalácie.

Webmin - Inštalácia DansGuardian


 

Úprava konfiguračného súboru

Aby bol konfiguračný súbor funkčný je potrebné odstrániť riadok 'UNCONFIGURED' (nekonfigurované)

Tento krok je potrebné vykonať priamo na serveri alebo cez SSH prístup (ako sa pripojiť ku školskému serveru cez ssh).

 • Spustíme Midnight commander príkazom
sudo mc 
 • Prejdeme k súboru
/etc/dansguardian.conf
 • Stlačíme F4
 • Pred slovo UNCONFIGURED (tretí riadok) dopíšeme # (pravý alt+x)
 • Uložíme F2
 • Ukončíme editáciu ESC
 • Ukončíme Midnight Commander F10

 


 

Pridanie modulu do rozhrania Webmin

Aby sa dali zmeniť niektoré nastavenia DansGuardianu, je potrebné do rozhrania Webmin doinštalovať nový modul. Do rozhrania webmin ho vložíme tak, že najskôr ťukneme na vetvu Webmin, potom na odkaz Konfigurácia Webminu a na stránke ktorá sa otvorí, ťukneme na Moduly Webminu.

Webmin - pridanie modulu

Na stránke, ktorá sa zobrazí, prepneme prepínač do polohy Moduly tretích strán z a ťukneme na tlačítko Vyber.

Webmin - Inštalácia modulu2

V ponuke, ktorá sa otvorí vyberte Dansguardian.

Webmin - Inštalácia DansGuardian2

Do okienka sa načítala adresa s miestom, kde je modul uložený, takže už stačí ťuknúť iba na Inštaluj modul.

Webmin - Inštalácia DansGuardian3

Nakoniec ešte obnovíme stránku pomocu tlačidla v prehliadači aby sa nám zobrazil odkaz na práve nainštalovaný modul.


 

Nastavenie predávania dát s proxy serverom Squid

Aby DansGuardian správne fungoval, je potrebné zmeniť načúvací port pre Squid a nastaviť Dansguardian aby svoje požiadavky posielal Squidu. To môžeme urobiť keď ťukneme na vetvu Servery, v nej ťukneme na odkaz Dansguardian a na stránke, ktorá sa otvorí, ťukneme na View/Edit Config.

Webmin - Inštalácia DansGuardian4

V tomto nastavení sa dozviete, že DansGuardian načúva na porte 8080 a svoje požiadavky posiela na port 3128, na ktorom načúva proxy server Squid.

Webmin - Inštalácia DansGuardian5


 

Presmerovanie požiadaviek klientov na port dansguardianu

Toto nastavenie vykonáme pomocou nastavení firewallu. V ľavej časti otvoríme vetvu Sieť a ťukneme na odkaz Linux Firewall. V rozbaľovacom poli vyberieme Network address translation (nat) a ťukneme na tlačidlo Show IPtable. Na stránke, ktorá sa zobrazí v časti PREROUTING ťuknite na pravidlo Redirect, ktoré sme vytvorili v minulej časti.

Webmin - Inštalácia DansGuardian6

Do poľa Additional parameters zadáme miesto --to-port 3128 novú hodnotu --to-port 8080

a nakoniec nastavenie uložíme ťuknutím na tlačidlo Uložiť.

Webmin - presmerovanie na Dansguardian

Teraz je ešte potrebné na stánke firewallu Aplikovať nastavenia

a spustiť script webmin-ipt, aby sa nové pravidlo pre firewall načítalo. Otvoríme položku Systém a klikneme na Štart a vypnutie. Zaškrtneme políčko webmin-ipt a ťukneme na tlačítko Start Selected.


 

Nastavenie filtrov DansGuardianu

Filtre DansGuardianu sú veľmi agresívn, takže sa vám spočiatku bude stávať, že dansguardian občas zablokuje i to, čo by nemal. Je v ňom tiež prednastavené, blokovanie sťahovania súborov s určitými príponami. Z tohto dôvodu by na staniciach s operačným systémom nefungovali aktualizácie.

Zlé nastavenie tohto nástroja môže mať za následok, že sa stránky nebudú korektne načítavať!!! Ak zistíte, že vám niečo nefunguje pravdepodobne bude príčina práve v zlom nastavení tohto servera!!!

Ťuknime teda na vetvu Servery, v nej ťukneme na odkaz Dansguardian a na stránke, ktorá sa otvorí, ťuknime na View/Edit Groups.

Webmin - DansGuardian1

Otvorí sa nám zoznam pravideil skupiny. Pravidlá sú rozdelené podľa významu takto:

 • bannedphraselist - zoznam zakázaných fráz
 • exceptionphraselist - zoznam povolených fráz
 • weightedphraselist - zoznam vážených fráz
 • bannedsitelist - zoznam zakázaných stránok
 • greysitelist - zoznam stránok, ktorým nemá byť kontrolovaná adresa ale iba obsah
 • exceptionsitelist - zoznam stránok, ktoré vôbec nemajú byť kontrolované
 • bannedurllist - zoznam zakázaných adries URL
 • greyurllist - zoznam URL adries, ktorým nemá byť kontrolovaná adresa ale iba obsah
 • exceptionurllist - zoznam URL adries, ktoré vôbec nemajú byť kontrolované
 • bannedregexpurllist - zoznam zakázaných výrazov v adresách URL
 • bannedextensionlist - zoznam zakázaných prípon súborov
 • bannedmimetypelist - zoznam zakázaných MIME typov
 • pics - pravidlá načítavania obrázkov
 • contentregexplist - zoznam cenzurovaných výrazov

 


 

Zakázané prípony

Spomedzi pravidiel najskôr vyberieme do zoznamu zakázaných prípon bannedextensionlist.

Webmin - DansGuardian2

Prípony v súbore sú rozdelené na štyri časti:

 1. Súbory so spustiteľným kódom (exe, com, bat, dll...) - to sú súbory v ktorých sa môže nachádzať škodlivý kód ako napr. vírusy
 2. Súbory ktoré síce nie sú spustiteľné, ale môžu obsahovať tzv. makrá, ktoré škodlivý kód obsahovať môžu (doc, xls).
 3. Ostatné súbory, ktoré môžu obsahovať spustiteľný kód (zip, rar)
 4. Súbory, ktoré zahlcujú šírku prenosového pásma (videá, mp3, ...).

Spočiatku sú zakázané takmer všetky prípony. Odporúčame teda veľmi starostlivo zvážiť, ktoré prípony zakážete, a ktoré necháte povolené. minimálne odporúčame povoliť súbory cab, dll a msi, bez ktorých nefunguje automatická aktualizácia MS Windows (samozrejme môžete aktualizáciu na klientoch vykonávať i ručne ak v prehliadač dočasne zmeníte nastavenie proxy servera na port 3128). Povolíte ich tak, že pred príponu dopíšete znak # (na slovenskej klávesnici AltGR + x).

Webmin - DansGuardian3

 


 

Zakázané MIME typy

Súbor bannedmimetypelist obsahuje MIME typy, ktoré určujú aký typ obsahu sa môže prehrať v prehliadači priamo zo stránky. Povolené sú všetky typy ale ak chcete kvôli zrýchleniu komunikácie žiakom zakázať prehrávanie niektorého typu (napr. videa), stačí vymazať znak # pred daným typom.

 


 

Zakázané výrazy v adresách URL

V súbore bannedregexpurllist sa nachádzajú pravidlá, ktoré zablokujú URL adresy, ktoré obsahujú určitý výraz. Pri nastavení pravidiel buďte opatrní, pretože ak napríklad vložíte výraz "sex" nezablokujete len sex.com ale tiež middleesex.com.

 


 

Zakázané adresy URL

V súbore bannedurllist sa nachádza zoznam zakázaných URL adries. Uožňuje zakázať adresy ako napríklad http://www.domena.com/porno

 


 

Zakázané stránky

V súbore bannedsitelist sa nachádza zoznam zakázaných URL adries. Uožňuje zakázať adresy ako napríklad porno.com

 


 

Zakázané frázy

V súbore bannedphraselist môžeme zadefinovať slová alebo výrazy, ktoré spôsobia zablokovanie stránky.

V súbore sa už nachádzajú tri zoznamy

.Include</etc/dansguardian/phraselists/pornography/banned> - pornografia
.Include</etc/dansguardian/phraselists/illegaldrugs/banned> - nelegálne drogy
.Include</etc/dansguardian/phraselists/gambling/banned> - hazard, stávkovanie

Tu odporúčame posledný zoznam zrušiť, pretože je málo pravdepodobné, že žiaci budú vyhľadávať stávkovanie v cudzom jazyku.

Ak chcete zadefinovať nové pravidlá tak sa to robí takto:

 • Každý výraz či slovo je potrebné vložiť do zátvoriek < >
 • < test> bude platiť pre každé slovo začínajúce "test"
 • <test > bude platiť pre každé slovo končiace "test"
 • <test> bude platiť pre každé slovo obsahujúce "test"
 • < test > bude platiť iba pre slovo "test"
 • <presná fráza> bude platiť iba pre presnú frázu
 • <test>,<druhytest> bude platiť iba ak sa na stránke nájdu obe slová
 • samozrejme je možné pravidlá kombinovať napr.:< test>,<druhytest>

Napríklad môžete zadefinovať takéto pravidlá:

<Videa>,<Bradavky>
<Fotky>,<Prsia>

 

Zoznamy s výnimkami

Veľmi užitočné je definovať výnimky spomedzi stránok URL adries a fráz, ktoré Dansguardian nemá blokovať.

Napríklad v súbore so stránkami exceptionsitelist môžete zadefinovať takéto výnimky:

 

dansguardian.org
windowsupdate.microsoft.com
windowsupdate.com
post.sk
pobox.sk
forum.ubuntu.cz
edu.sk

 


 

Šedé zoznamy

Zoznamy greyurllist a greysitelist umožňujú pre určité stránky vypnúť hľadanie zakázaných výrazov v adrese URL ale ponechávajú zapnuté filtrovanie obsahu.


 

Zoznam vážených výrazov

 

V súbore weightedphraselist je možné definovať zlé a dobré výrazy tak, že každemu výrazu sa priradí hodnota. Napríklad výrazom sex a tvrdý priradíme kladnú - zlú hodnotu <sex><20> <tvrdý><10> a výrazu výchova priradíme zápornú - dobrú hodnotu <výchova><-100>. Výsledok bude ten, že ak sa na stránke bude nachádzať "tvrdý sex" tak sa stránka zablokuje ale ak tam bude "sexuálna výchova" spolu s "tvrdý penis" stránka sa povolí. Jediný háčik je diakritika - je potrebné použiť iba slová alebo časti slov bez diakritiky.

Aby sa stránky tak často neblokovali je potrebné práve do tohto súboru definovať niektoré slovenské výrazy a naopak cudzojazyčné zoznamy slov odstránte.

Príklad niekoľkých dobrých slov.

<enstvo><-10>
<kolstvo><-10>
<vzdel><-10>
<chova><-10>
<veda><-10>
<politika><-10>
<zdravie><-10>


 

Zoznam cenzurovaných slov

V súbore contentregexplist môžeme zadefinovať slová, ktoré sa majú nahradiť napríklad slovom "cenzurované". S touto funkciou však narábajte veľmi opatrne, pretože môže spôsobiť že sa nahradia aj HTML značky a ich parametre, čo bude mať za následok nefunkčnosť niektorých stránok.

Tu je príklad ako súbor môže vyzerať (ospravedlňujeme sa za vulgarizmy, ktore sme použili ako ukážku):

" kokot | kokoty | kokot "->" **cenzurované** " 


 

Vypnutie filtra pre určité počítače a používateľov

Samozrejme je možné zadefinovať používateľou ale IP adresy počítačov, ktorým sa stránky nebudú filtrovať. Ale je tiež možné zadefinovať zoznam používateľov a IP adresy počítačov, ktorým sa má uplne zablokovať prístup na internet.

Stačí ťuknúť na odkaz Dansguardian a na stránke, ktorá sa otvorí, ťuknime na View/Edit Files.

Webmin - DansGuardian4

 


 

Aplikovanie nových nastavení

Po tom ako zmeníte pravidlá filtrovania je potrebné reštartovať DansGuardian.

Webmin - DansGuardian5

 


Ochrana Dansguardianu pred neoprávneným prístupom z vonkanšej siete

Dansguardian bohužiaľ nemá možnosť ochrany proti prístupu z vonkajšej siete. Toto je možné zabezpečiť dvoma sôsobmi. Jeden je autentifikácia prebraná od proxyservera Squid a druhým je ochrana pomocou firewallu. Prvý spôsob by vyžadoval aby sa pri každom pokuse pripojiť na internet používateľ zadal svoje heslo, čo je dosť obmedzujúce, preto sme zvolily druhý spôsob.

Otvorte vetvu Sieť a ťuknite na odkaz Linux Firewall. Na stránke ktorá sa otvorí vytvoríme nové pravidlo nad prvé pravidlo Drop (predpokladáme že už máte vytvorené pravidlá firewallu), ťuknutím na modrú šípku smerujúcu nahor.

Nastavíme takéto vlastnosti:

Prepínač Action to take prepneme do polohy Drop
Network Protocol nastavíme na Equals TCP
Destination TCP or UDP port nastavíme na Equals port 8080

Ťukneme na tlačidlo Uložiť.

Na stránke s pravidlami ťukneme na tlačidlo Apply Configuration

Nakoniec ešte musíme znova načítať pravidlá firewallu.

Otvoríme vetvu Systém a ťukneme na odkaz Štart a vypnutie. Zaškrtneme pravidlo webmin-ipt a ťukneme na tlačítko Start.

 

Ako vytvoriť nových používateľov školského servera

Novým používateľom, ktorých vytvoríme na serveri sa automaticky vytvorí ich domovský priečinok, v ktorom budú mať mimo iného i priečinok kam sa bude ukladať pošta.

Otvoríme vetvu Systém a klikneme na Users and Groups. Na otvorenej stránke ťukneme na odkaz Create a new user.

Teraz zadáme pre používateľa prihlasovacie meno do políčka Username, jeho skutočné meno do poľa Real name, do poľa Normal password zadáme pre neho rovnaké heslo ako je jeho prihlasovacie meno. Ak sa jedná o žiaka zaradíme ho do novej skupiny, ktorú nazveme podľa jeho triedy. Nakonies stlačíme tlačidlo Vytvor

Pri vytváraní ďalšieho používateľa z rovnakej skupiny už skupinu stačí do poľa Existing group uviesť už existujúcu skupinu alebo vybrať zo zoznamu pomocou tlačidla za týmto poľom.

Používateľov je tiež možné zaraďovať do viacerých skupín - napríklad pán riaditeľ môže byť súčasne v skupine "ucitel" i v skupine "vedenie". Viacero skupín môžeme vybrať pomocou myši a klávesy CTRL v poli Secondary groups

Ako preberať poštu z doménového koša na vzdialenom serveri na školský server

Teraz, keď už máte vytvorených používateľov, môžeme nastaviť odosielanie a prijímanie pošty. Všetky školy zapojené do projektu Infovek mali zriadený doménový kôš na ST Online. Do doménového koša prichádza všetka pošta určená pre školu. Z tohto koša ho potom školský server môže preberať a triediť svojím používateľom. Školy mali tiež možnosť požiadať miesto doménového koša o tri emailové adresy. Ak je to váš prípad, je možné opätovne požiadať o obnovu doménového koša, no lepšou možnosťou je požiadať o zmenu DNS záznamu aby sa pošta doručovala priamo na váš server. Túto možnosť si ukážeme v nasledujúcej kapitole


Preberanie pošty z doménového koša

Najskôr musíme nainštalovať program, ktorý bude poštu preberať. Otvorte preto v rozhraní Webmin vetvu Others a ťuknite na odkaz Príkazový riadok, do poľa zadajte príkaz

sudo apt-get update

aby sa zaktualizovali informácie o dostupných balíkoch a potom zadajte

sudo apt-get install -f -y --force-yes fetchmail

Otvorte vetvu Servery a ťuknite na odkaz Fetchmail Mail Retrieval. Do poľa zadajte meno používateľa, u ktorého sa bude pošta triediť a nakoniec stlačnte tlačidlo Add Fetchmail server for user.

Na stránke ktorá sa otvorí nastavte nasledujúce parametre:

 • Server name: mail.stonline.sk
 • Protocol: Pop3
 • Authentication method: PASSWORD
 • Remote user: - login k doménovému košu na ST Online
 • Remote password: - heslo k doménovému košu na ST Online
 • Local user(s): *
 • Leave messages on server? Nie
 • Always fetch all messages? Ano

Nakoniec údaje uložte kliknutím na tlačidlo Vytvor.

Teraz si môžete overiť funkčnosť kliknutím na odkaz Check All Servers. Mala by sa prevziať pošta aroztriediť medzi používateľov.


Nastavenie triedenia pošty používateľom

Bohužiaľ cez rozhranie Webmin sa nedá urobiť všetko (aspoň zatiaľ nie). Niektoré veci bude potrebné urobiť ručne. Prihlásime sa teda na server pomocou SSH prístupu (Ako sa pripojiť ku školskému serveru cez ssh) a spustíme Midnight commander (zadaním sudo mc). V domovskom priečinku sa nachádza súbor .fetchmailrc, ktorý otvoríme (F4) a doplníme hrubovyznačené riadky.

poll mail.stonline.sk with
proto POP3
auth password localdomains <domena.edu.sk> envelope 'Original-recipient:' qvirtual 'rfc822;' user <login> pass <heslo> is * nokeep fetchall

Samozrejme výrazy v zátvorkách <> je potrebné nahradiť vašimi hodnotami.

Okrem týchto dvoch riadkov odporúčame na začiato dopísať tieto tri nastavenia:

Nastaviť komu majú byť doručované nedoručiteľné správy.

set postmaster <spravca@domena.edu.sk> 

Zakázanie posielania chabových správ

set no bouncemail

a nastavit aby sa neupravovali hlavičky emailov.

set invisible 

Nakoniec súbor uložíme (F2).


 

Nastavenie pravidelnej kontroly novej pošty v doménovom koši

 

Ako nastaviť doménové mená školskému serveru.

O doménovom serveri sme už hovorili v časti o ukladaní doménových mien. V tejto časti si povieme ako priradiť doménové mená nášmu serveru.

Ak správne nastavíme DNS, potom môžeme k serveru pristupovať miesto IP adresy iba pomocou jeho mena. Rovnako môžeme serveru nastaviť i viacero mien napríklad mail.nasadomena.edu.sk.

Domenové mená sa definujú do zón. Jeden zónový súbor by mal obsahovať údaje o jednej doméne, adresách v rámci tejto domény a umožňuje preklad doménového mena servera na jeho IP adresu. Na opačný preklad slúžia reverzné zónové súbory, ktoré definujú záznamy v špeciálnej doméne "in.addr-arpa". Reverzné DNS záznamy nie sú vo všeobecnosti povinné, mnoho služieb ich však vyžaduje (napr. niektoré konfigurácie mailových serverov neprijímajú maily od serverov bez reverzného záznamu) a preto by ste ich mali používať minimálne pre vaše servery, ktoré komunikujú s Internetom.

Viac informácií nájdete na http://deja-vix.sk/sysadmin/dns.html


 

Vytvorenie hlavnej zóny

Otvorte vetvu Servery a ťuknite na odkaz BIND DNS Server. Na stránke, ktorá sa otvorí, ťuknite na odkaz Create master zone.

DNS vytvorenie zóny 1

 • Do poľa Domain name / Network zadajte vasadomena.edu.sk
 • do poľa Master server zadajte ns.vasadomena.edu.sk
 • do poľa Email address zadajte email spravca@vasadomena.edu.sk

Miesto vasadomena zadajte vašu doménu vašej školy (my sme zadali gymkremnica).

DNS vytvorenie zóny 2

 


 

Vytvorenie hlavnej reverznej zóny

Vrátime sa späť nastránku BIND DNS Server a znova ťukneme na odkaz Create master zone.

Tento raz však prepínač Zone type prepneme do polohy Reverse (Addresses to Names). Ostatné parametre nastavíme takto

 • Do poľa Domain name / Network zadajte začiatok vašej IP adresy v sieti EDU#Net v tvare 10.x.y (bez koncovej bodky)
 • do poľa Master server zadajte ns.vasadomena.edu.sk
 • do poľa Email address zadajte email spravca@vasadomena.edu.sk

 

Webmin - DNS reverzna zona

 


Definovanie adries

Po vytvorení zón, na stránke zóny vasadomena.edu.sk ťuknite na Adress.

DNS vytvorenie zóny 3

Teraz zadefinujeme všetky mená, ktoré chceme priradiť serveru. Meno definujem vždy aj s doménou a na jeho konci vždy dáme bodku. Mená sa automaticky vytvoria i v reverznej zóne.

Zadefinujme teda nasledujúce mená:

Name: Server1.vasadomena.edu.sk.
Address: 10.x.y.2

Name: vasadomena.edu.sk.
Address: 10.x.y.2

Name: mail.vasadomena.edu.sk.
Address: 10.x.y.2

Name: ns.vasadomena.edu.sk.
Address: 10.x.y.2

Kde Server1 je meno servera a x a y sú čísla z IP adresy vašej školy v rámci siete EDU#Net.

DNS vytvorenie adresy


Zadefinovanie menného aliasu pre službu WWW

Menný alias pre www službu zadefinujeme kliknutím na Name Alias.

DNS Alias na www

Zadajte nasledujúce údaje:

Name: www.vasadomena.edu.sk.
Real Name: Server1

Nezabudnite na konci bodku.

DNS Alias na www2


Zadefinovanie mena poštového servara

Na stránke Zéony ťuknite na odkaz Mail Server.

DNS Poštový server

Zadajte nasledujúce údaje:

Name: vasadomena.edu.sk.
Mail Name: mail.vasadomena.edu.sk.
Priority: 10

Nezabudnite na bodku na konci záznamov.

DNS Poštový server2


Vytvorenie reverznej zóny

 

Nakoniec ešte aplikujte nastavenia kliknutím na tlačidlo Apply Changes.

Webmin - Ukladanie DNS 5


 

Týmto sme vytvorili všetky potrebné záznamy pre server. Neskôr však ale ešte pridáme záznamy o ďalších počítačoch v našej sieti. 

Ako vytvoriť Maildir pre IMAP/POP server "Courier IMAP"

  * dokumentácia k adduser 

man adduser

  * pohľadajte zmienku o súbore adduser.local
  * nájdete, že mal by sa mal nacházať v 

/usr/local/sbin/adduser.local

  * ak tam nie je, tak ho vytvorte, argumenty do tohto súboru: username uid gid home-directory
  * to je vlastne nejaký post-adduser skript. Keď vytvoríte usera, adduser na konci zavolá adduser.local (musí byť spusiteľný) a v ňom možete vykonať ďalšie operácie 

V podstate, potrebujete tam dať niečo ako:

maildirmake ${4}/Maildir
chown -R ${2}:${3} ${4}/Maildir

ak

${2} je uid
${3} je gid
${4} je homedir

  * skúste pridať tie dva riadky uvedené vyššie, do adduser.local, potom 

chmod 700 adduser.local

a pridajte nejakého usera. Malo by to vytvoriť aj Maildir v jeho domácom adresári.

ls -la ~peter/Maildir ? 

drwx------ 7 peter peter 4096 Dec 22 11:17 .
drwxr-xr-x 3 peter peter 4096 Dec 22 10:48 ..
drwx------ 6 peter peter 4096 Dec 22 11:17 .Trash
drwx------ 2 peter peter 4096 Dec 22 10:48 courierimapkeywords
-rw-r--r-- 1 peter peter  12 Dec 22 11:17 courierimapsubscribed
-rw-r--r-- 1 peter peter  15 Dec 22 10:49 courierimapuiddb
drwx------ 2 peter peter 4096 Dec 22 10:48 cur
drwx------ 2 peter peter 4096 Dec 22 10:48 new
drwx------ 2 peter peter 4096 Dec 22 11:19 tmp


TEX v Moodle

Dobry den,

Nainstaloval Moodle na
skolsky server UBUNTU. Funguje az na jednu malickost: neviem pisat
matematicke vzorce. V Moodle som v nastaveniach povolil v Moduloch
Filter TEX, ktory to umoznuje. Ked som to spravil cvicne doma na
pocitaci kde mam XAMPP, vsetko bolo OK. Nahral som to na skolsky
server a tam sa vzorec nepodarilo zobrazit. Ine obrazky, vlozene sa
daju zobrazit. Myslim si, ze chyba bude niekde v nastaveniach servera.
V prilohe pripajam obr.

 

Dakujem za radu.

Navoy.

Ako nastaviť poštový server na školskom serveri

V predchádzajúcej časti sme hovorili ako prevziať poštu z doménového koša. Doménový kôš však nie je najšťastnejšie riešenie, najmä kvôli tomu, že do nej môže prísť aj mail pre neexistujúceho používateľa. Napríklad ak niekto pošle mail abrakadabra@vasadomena.edu.sk tak príde do doménového koša. Navyše niektoré školy si už požiadali o nahradenie doménového koša tromi mailovými adresami. Rozhodne je teda lepšie, požiadať o zmenu DNS záznamov aby sa pošta doručovala priamo na váš server.

Poštový server však potrebujete i v prípade, že používate doménový kôš. Odosiela sa cez neho pošta.


Hlavné nastavenia poštového servera Postfix

Otvorte vetvu Servery a ťuknite na odkaz Postfix Mail Server. Na stránke, ktorá sa otvorí ťukneme na odkaz General Options.

Webmin - Postfix1

Nasledujúce parametre nastavte takto:

 • What domain to use in outbound mail: Use domainname
 • Otvorte vetvu Servery a ťuknite na odkaz Postfix Mail Server. Na stránke, ktorá sa otvorí ťukneme na odkaz
 • What domains to receive mail for: edunet-static-c.87-a-b.telecom.sk, domenaskoly.edu.sk, Server1.domenaskoly.edu.sk, localhost.domenaskoly.edu.sk, Server1.localdomain localhost.localdomain, localhost
 • Internet hostname of this mail system: domenaskoly.edu.sk
 • Local networks: 127.0.0.0/8, 192.168.1.0/24, 87.a.b.c

Kde domenaskoly je názov vašej domény v rámci siete EDU#net a a,b,c sú čísla IP adres, ktorú vám pridelí T-com. Server1 je názov vášho servera, ktorý ste mu dali pri inštalácii.

 


Nastavenie SMTP servera

Webmin - Postfix1

Tu do poľa Restrictions on recipient nastavte obmedzenia permit_mynetworks reject_unauth_destination.

Toto nastavenie je veľmi dôležité, ak ho neurobíte, bude môcť ktokoľvek prostredníctvom vašeho servera odoslať poštu, takže sa stanete rozosielateľmi nevyžiadanej pošty - spamu, čo bude viesť k zápisu vašej adresy do tzv. Blacklistov a ostatné serveri prestanú prijímať od vás poštu.

Nakoniec stlačte tlačidlo Save and Apply.

Webmin - Postfix3

 


Vytvorenie Open SSL certifikátu

Prihláste sa pomocou SSH k serveru (Ako sa pripojiť ku školskému serveru cez ssh). Zadajte príkaz, ktorý vygeneruje certifikáty.

openssl req -new -outform PEM -out ssl-cert-snakeoil.pem -newkey rsa:2048 -nodes -keyout ssl-cert-snakeoil.key -keyform PEM -days 3650 -x509 

V tomto riadku je pre vás užitočné vedieť, že hodnota 3650 je dĺžka platnosti certifikátu. Takže takto nastavenou hodnotou vygenerujeme certifikát, ktorý bude platný približne 10 rokov. Samozrejme ak sa vám zdá, že je to z hľadiska bezpečnosti príliž dlhá doba, tak môžete zvoliť menšiu hodnotu.

Na otázky odpovedajte takto:

Country name: SK
State or Provicne Name: Slovak Republic
Locality Name: Vaše mesto (v našom prípade Kremnica)
Organization Name: Názov vašej školy (v našom prípade Gymnázium)
Organization Unit Name: nechať nevyplnené (iba stlačiť enter)
Comon Nam: mail.vasadomena.edu.sk (v našom prípade mail.gymkremnica.edu.sk)
Email Address: spravca@vasadomena.edu.sk

Súbory s certifikátmi presuňte do správnych priečinkov.

sudo mv ssl-cert-snakeoil.key /etc/ssl/private/
sudo mv ssl-cert-snakeoil.pem /etc/ssl/certs/

Teraz sa znova vrátime do rozhrania Webmin otvoríme vetvu Servery a ťuknite na odkaz Postfix Mail Server. Na stránke, ktorá sa otvorí ťukneme na odkaz SMTP Authentication And Encryption.

Webmin - Postfix2

Na nej skontrolujeme správnu cestu k certifikátom.

Nakoniec je ešte potrebné zastaviť a znova spustiť Postfix.

Rovnako skontrolujeme nastavenia certifikátov v nastaveniach Dovecot IMAP/POP3 Servera.


Nastavenie poštového klienta

Pravdepodobne najvhodnejším klientom pre poštu je Mozilla Thunderbird. Funguje rovnako dobre v operačných systémoch MS Windows i Linux.

Po inštalácii na klientskom počítači zvolíme vytvorenie nového poštového účtu.

Thunderbird 1

Zadáme celé meno používateľa a jeho emailovú adresu (predpokladáme, že ste používateľské kontá na serveri už vytvorili).

Thunderbird 2

Zvolíme Imap prístup a server pre príjem i odosielanie pošty nastavte ako mail.vasadomena.edu.sk (v našom prípade mail.gymkremnica.edu.sk).

Thunderbird 3

Ako používateľksé meno pre príjem pošty zadajte login používateľa.

Thunderbird 4

Nazov účtu môžeme nechať nezmenený.

Thunderbird 5

Na ďalšej obrazovke môžeme skontrolovať správnosť údajov.

Thunderbird 6

Teraz je potrebné nastaviť šifrované spojenie so serverom. Zvolte Nástroje > Nastavenie účtov (MS Windows) alebo Úpravy < Nastavenie účtov.

Thunderbird 7

V ľavej časti ťukneme na Nastavenie servera a prepínač prepneme do polohy TLS, ak je k dispozícii.

Thunderbird 8

Teraz v ľavej časti ťukneme na Server pre odosielanie pošty a ťukneme na tlačidlo Upraviť.

Thunderbird 9

V dialógovom okne opäť prepínač nastavte do polohy TLS, ak je k dispozícii a stlačte tlačidlo OK.

Thunderbird 10

Nakoniec ešte môžeme nastaviť aby Thunderbird dôveroval označenie spamu SpamAssassinom.

Thunderbird 11

Po potvrdení tlačidlom OK Vás Thunderbird upozorní na certifikát a spýta sa či ho chcete akceptovať. Zvolte trvalé akceptovanie.

Thunderbird 12

Pred pripojením na server sa vás Thunderbird spýta na heslo používateľa. Ak sa pripája používateľ z domáceho počítača, môžu zvoliť uloženie hesla. AK sa však pripájajú na verejnom mieste tak je potrebné používateľov poučiť aby túto možnosť nepoužili.

Thunderbird 13

Ako presunuť webovú stránku z webhostingu na školský server

Každá škola má od T-comu pridelený webový priestor s veľkosťou 30MB. Niektorým školám takýto priestor nestačil, a preto si niektoré požiadali o rozšírenie webového priestoru na 100 MB. Tiež je možnosť u T-comu požiadať o dynamicky web s podporou PHP a MySQL, ich server však beží na Windows, preto o každú zmenu nastavení treba žiadať, čo je dosť nepraktické. V prípade, že ste sa rozhodli nainštalovať školský server podľa nášho návodu je celkom dobré premiestniť naň aj webovú stránku.

Pred tým, ako požiadate o zmenu DNS záznamu v T-come aby vasmu serveru pridelil verejnu IP adresu a nastavil preklad adries, je potrebné aby ste celý obsah webu presunuli z webhostingu v T-come na váš server. Je to možné urobiť tak že sa prihlásite na server (pomocou prgramu Putty alebo priamo) a spustíte Midnight Commander (dalej MC).

sudo mc 

V ľavom okne sa nastavte do priečinka /var/www.  Potom sa stlačením F9 sa dostanete do hornej ponuky, v ktorom sa nastavte na vpRavo a stlačte  kláves Enter. Zjaví sa ponuka, v ktorej vyberte FTP pripojenie.

Midnight Commander

Do okna zadajte:

login:heslo@www.vasadomena.edu.sk 

Midnight Commander2

Po pripojeni oznacte vsetky priečinky a súbory vo vašom webpriestore pomocou klávesy Ins (prefarbia sa na žlto) a zvolte kopírovať stlačením F5.

Midnight Commander3

Po prekopírovaní je ešte potrebné zmeniť oprávnenia na súbory aby ich mohli všetci pozerať z internetu. Vypnite panely stlačením Ctrl+o a zadajte príkaz:

chown -R www-data.www-data /var/www 

Teraz môžete otestovať či sa stránka zobrazí, ak na ľubovoľnom klientskom počítači do prehliadača zapíšete ako adresu IP adresu servera 192.168.1.1 (dve sieťové karty) alebo 10.x.y.2 (jedna sieťova karta). 

Ako zabezpečiť aby bol školský server viditeľný z internetu?

Aby bol server viditeľný z internetu, je potrebné požiadať o zmenu DNS záznamov.

Môžete tak urobiť pomocou kontaktného formuláru na stránke

http://skoly.infovek.sk

 1. Na tejto stránke sa prihláste pomocou čísla školy prideleným projektom Infovek a príslušným heslom.
 2. Kliknite na Formulár
 3. Vyberte Žiadosť o zmenu DNS záznamu domény pod EDU.SK
 4. Napíšte žiadosť takéhoto znenia:

IC: vase cislo infoveku
DOMENA: vasa doména
DNS: Presmerovanie záznamov na náš server

Pred požiadaním sa uistite, že ste vykonali všetky potrebné kroky:

prosíme o

 • pridelenie verejnej IP adresy z rozsahu 87.a.b.c
 • preklad adresy z adresy 87.a.b.c na 10.x.y.2 tak aby sa web otváral priamo z nášho servera - kde x a y sú čísla vašej IP adresy v sieti internet a posledné číslo je číslo počítača vo vašej sieti (ak ste postupovali podľa nášho návodu je to 2)
 • vytvorenie resp. zmenu zaznamu, tak aby www.vasadomena.edu.sk smerovala na vas server.
 • vytvorenie nového záznamu mail.vasadomena.edu.sk, ktorý bude ukazovať na adresu nášho servera t.j. s 87.a.b.c pre vonkajší svet a 10.x.y.2 pre vnútornú sieť medzi školami v sieti EDUNET
 • zmenu MX záznamu pre našu doménu tak, aby ukazoval na DNS meno mail.vasadomena.edu.sk (miesto vasadomena zadáte vašu doménu napr. pre nás by bola adresa mail.gymkremnica.edu.sk)
 • Vypnutie DHCP na routeri CISCO
 • Povolenie portov pre sužby www, https, pop3, smtp, imap, imaps, pop3s, a port 10000 (nemusíte žiadať všetky, len tie ktoré budete používať. môžete tiež žiadať i ďalšie porty, alebo ak máte server s dvoma kartami tak môžete požiadať o full trafic - v prípade iba jednej karty full trafic nie je bezpečný)

Infolinka Infoveku

tel: 0800/123369

email: infovek@telecom.sk

IP adresy v školskej sieti s routerom Cisco od ST

Nové verejné IP adresy od Telecomu

Každá škola dostala rozsah 8 verejných IP adries v tvare 87.197.A.B:

1. adresa: číslo B bude celočíselný násobok 8 a čísla A, B su jedinečné pre každú školu. Táto adresa sa nazýva adresou siete (network address) a nie je možné prideliť ju žiadnemu počítaču. Táto adresa je nepoužiteľná.

2. adresa 87.197.A.B+1: budú sa na ňu prekladať všetky vnútorné adresy obyčajných počítačov v škole.

3. - 6. adresu 87.197.A.B+2 až 87.197.A.B+5 možno použiť ako verejné IP adresy pre servery vo vnútri školskej siete. Ak ich chceme použiť, je treba požiadať ST, aby urobili preklad danej verejnej IP adresy na konkrétnu vnútornú adresu servera v školskej sieti.

7. adresa 87.197.A.B+6 je verejná IP adresa, ktorá sa neprekladá. Počítač vo vnútri sieti môže byť priamo prístupný pod touto adresou. Je to pre programy, ktoré nemajú radi preklad adries, napríklad IP telefónia. O túto adresu treba tiež požiadať ST, pretože adresa nie je štandardne aktívna.

8. adresa 87.197.A.B+7 je tzv. broadcastova adresa, ktorá je nepoužiteľná.

DNS servery Telecomu: 195.146.132.59, 195.146.128.60

Brána: 10.1.128.1 

Zrušenie prekladu adries

S ST sa dá dohodnúť, že sa preklad IP adries zruší. Servery vo vnútornej sieti budú mať rovno adresy 87.197.A.B+2 až +6 (+1 bude IP adresa Cisca ako default gateway). Preklad adries si budú servery robiť sami.

Vnútorné adresy pre obyčajné počítače

Lan školy: 10.A.B.0
Brána, DHCP: 10.A.B.1
Maska: 255.255.255.0
Dynamické IP adresy: 10.A.B.100 až 10.A.B.254
Pevné IP adresy: 10.A.B.2 až 10.A.B.99

Niekedy sa nastavovala IP adresa tlačiarne 10.A.B.10. Čísla A, B a adresy si môžete overiť v Linuxe príkazom ifconfig eth0. Vo Windows, keď spustíte príkazový riadok, napíšete cmd a do otvoreného okna napíšete príkaz ipconfig /all.

Kontakt na Telecom

ST je možné kontaktovať na adrese infovek@telecom.sk. Treba uviesť adresu a meno školy, infovekové číslo, druh pripojenia k internetu, svoje existujúce privátne a verejné IP adresy, čo treba zmeniť a ako.

Ako nainštalovať webmail na školskom serveri

V prípade, že požiadate o otvorenie portov pop3, imap a smtp, používatelia si môžu nastaviť svojich emailových klientov i doma. Menej skúsený používatelia však túto možnosť nebudú využívať. Aby sme umožnili používanie mailových schránok používateľom i z domu, je potrebné použiť oveľa bežnejšiu službu internetu - WWW. Služba, ktorá umožňuje používateľom prístup ku svojim emailovým schránkam prostredníctvom služby www sa volá Webmail.

Na výber je niekoľko rozhraní. Najviac rozšírenými su tieto:

 • Squirrelmail
 • Open WebMail
 • Horde
 • RoundCube

Všetky štyri rozhrania majú i podporu slovenského jazyka. Čo sa týka ostatných parametrov tu je stručný prehľad funkcií.

Squirrelmail

Je rozhranie s dlhou tradíciou, jeho výhodou je dostupnosť veľkého množstva rozšírení. Nevýhodou je veľmi jednoducho vyzerajúce grafické rozhranie. Pri inštalácii v Ubntu sme tiež mali problém so slovenským rozhraním.

Open WebMail

Je ďalší populárne rozhranie, kvoli závažným problémom s bezpečnosťou však bolo z repozitárov Ubuntu 7.10 odstránené.

Horde

Je ďalšie z obľubených rozhraní pod Ubuntu však je jeho inštalácia dosť obtiažna.

Roundcube

Je pomerne mladé rozhranie, ktorého najväčšou výhodu je prístup cez AJAX a veľmi jednoduchá inštalácia.

Z toho čo bolo povedané je jasné, že sme si vybrali Roundcube. Tu by sme uvítali keby ste nám napísali viac i ostatných rozhraniach.

 


Inštalácia Roundcube

V rozhraní Webmin otvorte vetvu Others a ťuknite na odkaz Príkazový riadok, do poľa zadajte príkaz

sudo apt-get update

aby sa zaktualizovali informácie o dostupných balíkoch a potom zadajte

sudo apt-get install -f -y --force-yes roundcube php5-mcrypt

Počas inštalácie sa vás inštalátor spýta s akou databázou bude rouncube pracovať, tu vyberte MySQL. Potom zadajte heslo používateľa root tejto databázy a nakoniec zadajte dvakrát heslo pre novú databázu Roundcube. Spolu s Roundcube je potrebné nainľtalovaťi i modul mcrypt pre PHP, ktorý sa stará o bezpečnú komunikáciu.

 


Definovanie aliasu

Aby bol webmail prístupný z internetu je potrebné určiť miesto vo vašom vebe - URL adresu webmailu.

O tvorte teda vetvu Servery a ťuknite na odkaz Apache Webserver. Na stránke, ktorá sa otvorí, potom vyberte Default Server.

Webmin - Apache

Na ďalšej stránke vyberte Aliases and Redirects.

Webmin - Apache alias

Zadefinujte alias. Do prvého poľa zadajte napríklad /roundcube (alebo lubovolný iný napr /posta) a do druhého políčka zadajte skutočnú cestu k roundcube - /var/lib/roundcube/. Po vyplnení oboch polí ťuknite na tlačidlo Uložiť.

Webmin - Apache alias roundcube

Nakoniec ešte aplikujeme nastavenia ťuknutím na na odkaz Apply Changes v pravom hornom rohu.

Webmin - Apache2

Teraz je možné pristúpiť k webamilu pomocu adresy http://www.vasadomena.edu.sk/roundcube/.

Roundcube

 

 


Definovanie predvoleného poštového servera

Ako ste si iste všimli, na stránke sa nachádzajú tri polia. Tretie pole slúži na zadanie servera. V našom prípade však je tento údaj úplne zrejmý preto upravíme konfiguráciu Roundcube.

Pomocou programu Putty sa teda prihlásime na server (alebo sa prihlásime rovno na server) spustíme MC (sudo mc) a upravíme súbor /etc/roundcube/main.inc.php (v MC stlačíme F4) a nastavíme

$rcmail_config['default_host']='vasadomena.edu.sk'

Súbor potom uložíme (F2).

Ako odfiltrovať nevyžiadanú poštu na školskom serveri

Na filtrovanie nevyžiadanej pošty alebo ak chcete SPAMu slúži program s názvom SpamAssassin.


Inštalácia

Program inštalujeme tak ako vždy. V rozhraní Webmin otvoríme vetvu Others a ťukneme na odkaz Príkazový riadok, do poľa zadáme príkaz

sudo apt-get update

aby sa zaktualizovali informácie o dostupných balíkoch a potom zadáme

sudo apt-get install -f -y --force-yes spamassassin

Webmin - Spamassassin1


Klasifikácia nevyžiadanej pošty

Program SpamAssassin podľa určitých kritérií hodnotí každý email. Ak hodnotenie prekročí istú hranicu, je správa vyhodnotená ako nevyžiadaná. Štandardne je program nastavený tak, aby za nevyžiadanú poštu považoval každý mail, ktorý má známku väčšiu ako 5. Táto známka je príliš vysoká a umožňuje sem tam niektorej nevyžiadanej pošte prekĺznuť. Niektorí správcovia preto znižujú hodnotu na 2,5 no z našich skúseností - aby prešli všetky maily z konferencií "Udrzba" a "Garanti" je potrebná hodnota 3,4.

Otvoríme preto vetvu Servery a ťukneme na odkaz SpamAssassin Mail Filter. Na stránke, ktorá sa otvorí potom ťukneme na odkaz Spam Classification.

Webmin - Spamassassin2

V nastaveniach prepnite prepínač Hits above which a message is considered spam a do okienka vedľa neho napíšte 3.4 (s desatinnou bodkou) a potom ťuknite na tlačidlo uložiť.

Webmin - Spamassassin3


Kam s nevyžiadanou poštou?

Aby používatelia alebo postmaster mali možnosť prezrieť či SpamAssassin medzi spam náhodou nezaradil aj dajaký užitočný mail máme možnosť nastaviť aby sa nevyžiadaná pošta niekam presunula. Keďže nepredpokladáme, že máte na škole človeka, ktorý je platený za správu pošty - postmastera, odporúčame aby ste nastavili presúvanie spamu do priečinkov používateľov.

Na stránke SpamAssasina ťuknite na odkaz Procmail Spam Delivery.

Webmin - Spamassassin4

Na stránke s nastaveniami potom prepneme prepínač do polohy Append to mbox-format mail file a do poľa zadáme $HOME/mail/spam.

Webmin - Spamassassin5

Ak používatelia chcú mať možnosť pozrieť si spam stačí aby si vytvorili v emailovom klientovi priečinok s názvom "spam" (s malým s). Alebo to môžete urobiť za nich tak, že slovo spam dopíšete do súboru .subsriptions na serveri (napríklad pomocou MC), ktorý sa nachádza v priečinku /home/pouzivatel/mail/.

 

Ako nastaviť zdieľanie priečinkov na školskom serveri

Priečinky na serveri môžete zdieľať v sieti Linuxových staníc pomocou NFS a v sieti staníc MS Windows pomocou Samby.


Nastavenie zdieľania priečinkov pre stanice s operačným systémom MS Windows.

Zdieľanie priečinkov a tlačiarní v sieti so stanicami MS Windows zabezpečuje server, ktorý sa nazýva Samba.


Konverzia používateľov Linuxu do Samby

Za predpokladu, že sme už na serveri vytvorili používateľov, môžeme naimportovať používateľov do Samba servera.

Otvoríme vetvu Servery a ťukneme na odkaz Samba Windows File Sharing. Na stránke, ktorá sa otvorí ťuknite na odkaz Convert Unix users to Samba users.

Samba import používateľov

V dialógu, ktorý sa otvorí môžete prepínač prepnúť do polohy Use this password a do okienka vedľa neho zadať heslo pre všetkých používateľov alebo môžete prepínač ponechať v pôvodnej polohe a heslo nastavíte neskôr pre každého používateľa zvlášť. Nakoniec stlačte tlačidlo Convert Users.

Samba konverzia používateľov

Heslá pre jednotlivých používateľov môžete nastaviť kliknutím na odkaz Edit Samba users and passwords.


Vytvorenie nového zdieľania

Na stránke ťuknite na odkaz Create a new file share.

Samba nové zdieľanie

Môžete napríklad vytvoriť zdieľanie priečinka, v ktorom je umiestnená webová stránka (ale cez rozhranie Webmin môžete vytvoriť i nový priečinok).

Na stránke nastavíme meno zdieľaného priečinka Share name - v našom prípade www. V druhom poli môžete nastaviť cestu k priečinku ktorý sa má zdielať Directory to share - v našom prípade nastavíme /var/www. Do tretieho poľa zadáme vlastníka zdieľaného priečinka Create with owner - nastavíme spravca.

Samba parametre zdieľania


Nastavenie oprávnení na zdieľaný priečinok

Najskôr ťukneme na novovytvorený priečinok.

Samba oprávnenia na priečinok

Na stránke, ktorá sa otvorí, ťukneme na odkaz Security and Access Control.

Samba oprávnenia na priečinok 2

Na stránke zabezpečenia nastavíme možnosť zápisu do priečinka Writable? na Áno. Do poľa Valid Users vložte všetkých používateľov, ktorý budú mať prístup k zdieľanému priečinku (môžete využiť tlačidlo s troma bodkami "..."). Do poľa Valid groups zasa môžete zadať skupiny používateľov. Je tiež možné určiť, ktorý používatelia a skupiny budú mať právo iba právo na čítanie (Read only users, Read only groups) a ktorí budú mať právo aj na zápis (Read/write users, Read/write groups).

Samba oprávnenia na priečinok 3


Nastavenie Samby pre sieť MS Windows

Na stránke Samba Windows File Sharing klikneme na odkaz Windows Networking.

Samba nastavenie pre Windows

Na stránke nastavení nastavíme najskôr pracovnú skupinu Workgroup - my sme nastavili GYMKREMNICA ale vy môžete nastaviť ľubovoľnú inú, v ktorej sú počítače zoskupené, alebo do ktorej ich chcete zoskupiť. Prepínač WINS mode prepnite do polohy Be WINS server. WINS server je server prekladajúci Netbios mená na ip adresy. Inak povedané toto nastavenie zabezpečí, že server bude udržiavať zoznam dostupných počítačov v sieti, vďaka ktorému počítače uvidíte v MS Windows cez Miesta v sieti. Posledný parameter, ktorý je potrebný nastaviť je meno servera Server name - tu nastavte rovnaké meno ako pri inštalácii - v našom prípade Server1. Nezabudnite nastavenia uložiť.

Samba nastavenie pre Windows

Nakoniec ešte reštartujeme Samba server.

Samba reštart

Pozor, aby boli súbory prístupné, musí sa používateľ nastaviť do MS Windows s rovnakým menom a heslom ako je nastavené v sambe.


Nastavenie zdieľania priečinkou pre stanice s operačným systémom Linux.

Pomocou samby je možné súbory zdieľať i v sieti Linux, no pomocou NFS (Network File System) si môžeme pripojiť zdieľaný priečinok ako linuxový disk napríklad pomocou tabuľky súborových systémov fstab. Takto pripojený priečinok sa potom správa ako keby bol súčasťou súborového systému lokálneho počítača.


Inštalácia NFS na serveri

Najskôr už nám dobre známym spôsobom nainštalujeme NFS.

Otvorte položku Ostatné a vyberte Príkazový riadok. Do okna zadajte

sudo apt-get update

aby sa zaktualizovali informácie o dostupných balíkoch a potom zadajte

apt-get install -f -y --force-yes nfs-common nfs-kernel-server

Export priečinka pre zdieľanie

Otvorte vetvu Sieť a kliknite na odkaz NFS exports. Na stránke, ktorá sa otvorí kliknite na odkaz Add a new export.

NFS exporty

Po otvorení stránky do poľa Directory to export zadajte adresár ktorý chcete zdielať (môžete ho nalistovať pomocou tlačítka s troma bodkami). Prepínač prepnite do polohy IPv4 Network a zadajte IP adresu počítača (počítačov), ktoré budú mať k zdielanému priečinku prístup. Prepínač Read-only, ktorý obmedzuje pístup iba na čítanie môžeme ešte prepnúť od polohy Nie.

NFS export zdielaneho priečinka


Inštalácia NFS na strane klienta

Otvoríme terminál a napíšeme:

sudo apt-get update

aby sa zaktualizovali informácie o dostupných balíkoch a potom zadáme

apt-get install -f -y --force-yes nfs-common nfs-client

 

Import do súborového na Linuxovej stanici.

Na počítači, na ktorom chcete naimportovať zdieľaný priečinok, otvorte súbor /etc/fstab ako používateľ root pomocou ľubovoľného - v prípade že máte Ubuntu môžete do terminálu zapísať príkaz:

sudo nano /etc/fstab

Na koniec súboru dopíšte riadok a na konci riadka stlačte enter

Server1:/programy  /home/Pouzivatel/Plocha/programy  nfs  rsize=8192,wsize=8192,timeo=14,intr 

Pozor na konci súboru musí byť jeden prázdny riadok.

Súbor uložte stlačením CTRL+o a editor ukončíte CTRL+x.

Priečinok do ktorého sa zdielaný priečinok napojí je potrebné vytvoriť - my sme ho vytvorili na ploche /home/Pouzivatel/Plocha/programy

Po reštarte počítača by mal byť priečinok namapovaný. Je ho možné namapovať i pred reštartom pomocou príkazu

 sudo mount /home/Pouzivatel/Plocha/programy 

 

Synchronizovanie času so školským serverom

Nastavovanie času na všetkých počítačoch na škole by asi bolo časovo dosť naročné, MS Windows má síce nastavenú internetovú adresu servera s ktorej MS windows získava čas, ale s týmto serverom je problém nadviazať spojenie. Je však možné nastaviť školský server aby poskytoval informácie o čase cez protokol NTP.


Inštalácia NTP servera

 

Otvorte položku Ostatné a vyberte Príkazový riadok. Do okna zadajte

sudo apt-get update

aby sa zaktualizovali informácie o dostupných balíkoch a potom zadajte

apt-get install -f -y --force-yes ntp ntpdate

 


 

Nastavenie na klientských počítačoch

V linuxe sa čas získa automaticky. V operačnom systéme MS Windows ťukneme pravým tlačítkom myši na hodiny v oznamovacej oblasti a z kontextovej ponuky vyberieme Upraviť dátum a čas.

Nastavenie času

Klikneme na záložku Internetový čas a do poľa Server zadajte názov (ak máte nastavené DNS) alebo IP adresu nášho servera. Potom ešte môžme funkčnosť otestovať kliknutím na tlačítko aktualizovať.

Nastavenie časového servera

 

 

Ako nainštalovať LDAP na školský server

Pozor toto nie je hotový článok. Článok dokončíme neskôr.

LDAP je - TO DO

 


Inštalácia LDAP na server

Najskôr musíme nainštalovať program, ktorý bude poštu preberať. Otvorte preto v rozhraní Webmin vetvu Others a ťuknite na odkaz Príkazový riadok, do poľa zadajte príkaz

sudo apt-get update

aby sa zaktualizovali informácie o dostupných balíkoch a potom zadajte

sudo apt-get install -f -y --force-yes slapd libnet-ldap-perl

 


Inštalácia nástroja na správu LDAP

sudo apt-get install -f -y --force-yes phpldapadmin

 


Prihlásenie sa do phpLDAPadmin

Ako login zadajte nasledovné

 cn=admin,dc=domenaskoly,dc=edu,dc=sk

miesto domenaskoly samozrejme zadate vasu doménu vrámci siete EDUnet.

Ako heslo zadate vase heslo, ktore ste nastavili pri instalacii LDAP a stlacíte tlacidlo Authenticate.

phpLDAPadmin1

 


Vytvorenie nových záznamov v LDAP

TO DO

 

 


Inštalácia na klientoch s os linux (ubuntu, debian)

sudo apt-get install libpam-ldap libnss-ldap nss-updatedb 

Balík libpam-ldap umožňuje autentifikáciu cez LDAP, libnss-ldap umožňuje získať z LDAP informácie o sedení a nss-updatedb umožňuje dočasné lokálne ukladanie databázy aby sa nezahlcovala sieť.

Počas inštalácie dostanete niekoľko otázok:

Shold debconf manage LDAP configuration? Odpovedzete Nie
LDAP client1
URI adresa LDAP servera: Zadajte server1.domenaskoly.edu.sk kde domenaskoly je meno vasej domeny v rámci #EDUnet
LDAP client2
Distinguishe name of the search base: Zadajte dc=domenaskoly, dc=edu, dc=sk
LDAP client3
Verzia LDAP: ponechajte 3
LDAP client4
Make local root databaze admin? (Urobiť lokálneho správcu správcom databázy?) Odpovedzte Nie
LDAP client5
Does LDAP database require login? (Potrebuje databáza login?) Odpvedzte Nie
LDAP client6

 

 


Konfigurácia klientov

Konfigurácia spočíva v troch krokoch

 1. Konfigurácia Name Service,
 2. konfigurácia PAM,
 3. nastavenie dočasného ukladania pričinkov Name Service (voliteľné).

Ubuntu 7.10 má nástroj, ktorým sa dajú prvé dva kroky urobiť zadaním takéhoto príkazu:

sudo auth-client-config -a -p lac_ldap 

Tu sa o nástroji dozviete viac https://wiki.ubuntu.com/AuthClientConfig

Pre staršie verzie Ubuntu a Debianu platí toto:

Konfigurácia Name Service

Pozor tento súbor needitujte ako sudo

V súbore /etc/nsswitch.conf nahraďte compat s files ldap tak aby oba riadky vyzerali takto:

passwd:     files ldap
group:     files ldap

To znamená:

 • Najskôr pozri lokálne uložené loginy (/etc/passwd a /etc/group),

 • ak nenájdeš zodpovedajúci login, použi LDAP.

Pozor BUG: Presvedčte sa či je v súbore /etc/libnss-ldap.conf alebo v novšej verzii ldapu v súbore /etc.ldap.conf nastavený parameter: bind_policy soft. Ak tam nie je spôsobí to zamrznutie pri štarte systému, tak ho tam dopíšte.

Konfigurácia PAM

 

PAM používa na kontrolu LDAP štyri centrálne súbory: common-account, common-auth, common-password a common-session. Všetky sa nachádzajú v priečinku /etc/pam.d.

Upravte súbor /etc/pam.d/common-account aby vyzeral takto:

account sufficient   pam_ldap.so
account required    pam_unix.so

Upravte súbor /etc/pam.d/common-auth aby vyzeral takto:

auth  sufficient   pam_ldap.so
auth  required    pam_unix.so nullok_secure use_first_pass

Upravte /etc/pam.d/common-password aby vyzeral takto:

password    sufficient   pam_ldap.so
password    required    pam_unix.so nullok obscure min=4 max=8 md5

Nastavenie dočasného ukladania pričinkov Name Service.

Tento krok je voliteľný a odporúčame ho robiť iba pri pomalej sieti alebo pri veľkom počte počítačov.

Aby sme predišli spomaleniu siete a urýchlili prihlásenie, môžeme použiť balíček nss-updatedb na vytvorenie lokálnej databázy používateľských mien. Najskôr teda vytvoríme lokálnu databázu a potom nastavíme intervali v akýc sa bude aktualizovať.

Takže zadajte

sudo nss_updatedb ldap

Týmto sa vytvorí databáza v priečinku /var/lib/misc/.

Teraz vytvoríme script, ktorý bude databázu automaticky aktualizovat.

Vytvoríme script nssupdate.sh v priečinku /etc/cron.hourly/ a natavíme ho spustiteľným. Mal by obsahovať toto:

#!/bin/bash
LOCK=/var/run/auth-update.cron
[ "$1" != "0" ] && [ -f $LOCK ] && [ -d /proc/"$(cat $LOCK)" ] && exit 0
echo $$ > $LOCK
RANGE=3600
[ "$1" != "" ] && RANGE=$1
SLEEP=$RANDOM
[ "$RANGE" != "0" ] && let "SLEEP %= $RANGE" || SLEEP=0
sleep $SLEEP
go=true
while $go; do
/usr/sbin/nss_updatedb ldap
[ $? -eq 0 ] && go=false
[ "$go" == "true" ] && sleep 10
done
rm $LOCK
exit 0

Aby sa dočasne uložené dáta začali používať upravme súbor edit /etc/nsswitch.conf, aby vyzeral takto:

passwd:     files ldap [NOTFOUND=return] db
group:     files ldap [NOTFOUND=return] db

To znamená:

 • Najskôr pozri lokálne uložené loginy (/etc/passwd a /etc/group),

 • ak nenájdeš zodpovedajúci login, použi LDAP,

 • ak nie je zodpovedajúci login v LDAP, skonči a neurob nič ([NOTFOUND=return]),

 • ak nie je LDAP dostupný, použi dočasnú databázu.

 

 


Konfigurácia Samby a klientov Windows

TO DO

Ako nainštalovať Gallery2 na školský server

Gallery2 je najrozsiahlejší a najpodporovanejší systém na vytváranie webových fotogalerií.

Ak máte nainštalovaný školský server podľa nášho návodu  Ako nainštalovať školský server, budete mať uľahčenú prácu, pretože už máte nainštalovaný webový server, databázu a PHP. Gallery2 je však možné nainštalovať i na webhosting alebo Windows Server.

Požiadavky Gallery2:

 • Platforma - UNIX (BSD, Linux, ...) or Windows
 • Webserver - Apache, Microsoft IIS, Zeus, ...
 • PHP - PHP 4.3.0 alebo vyššia, PHP safe_mode musí byť vypnutý
 • Knižnica pre spracovanie obrázkov - Aby systém mohol automaticky vytvárať miniatúry a meniť veľkosť obrázkov potrebuje jeden z nástrojov ImageMagick, NetPBM, GD alebo GraphicsMagick
 • Databáza - MySQL 3.x, 4.x alebo 5.x, PostgreSQL 7.x or 8.x, Oracle 9i or 10g, DB2 8.2, MS SQL Server 2005

Inštalácia balíčka Gallery2

Keďže Gallery sa nachádza v repozitároch, stačí zadať príkaz na obnovenie zoznamu balíčkov

sudo apt-get update

a potom systém nainštalujeme príkazom - tento krok je potrebné urobiť priamo na serveri alebo vzdialene cez ssh (ako sa pripojiť ku školskému serveru cez ssh)

sudo apt-get install -f -y --force-yes gallery2

V ďalšom kroku zadáme sieťovú adresu počítača, na ktorom beží databáza MySQL. V našom prípade stačí ponechať

localhost 

Ako správcu databázy ponecháme

root

a zadáme rovnaké heslo pre správcu databázy ako sme zadali pri inštalácii servera (Inštalácia základného systému školského servera).

Na poslednej obrazovke ešte zvolíme Áno pri otázke, či chceme reštartovať Apache.

Inštalácia knižníc pre spracovanie obrázkov

Knižnice pre spracovanie obrázkov nainštalujeme zadaním príkazu

sudo apt-get install -f -y --force-yes dcraw ffmpeg imagemagick zip libgd2-xpm jhead libjpeg-progs
netpbm

Vytvorenie Aliasu

Teraz je potrebné ešte vytvoriť alias, aby sa adresa Gallery2 zahrnula do webovej adresy vašej školy.

Spustite teda Midnight Commander

sudo mc 
 • Prejdite k súboru /etc/apache2/conf.d/gallery2
 • zvoľte editovať (F4)
 • odkomentujte riadok #Alias /gallery2 /usr/share/gallery2 tak, že vymažete znak # na začiatku
 • uložte súbor (F2)
 • vyjdite zo súboru (ESC)

Nastavenie obmedzenia pamäte pre PHP

Po nainštalovaní Ubuntu servera je v PHP nastavené pamäťové obmedzenie na 16MB, s takouto malou pamäťou sa nedokáže spustiť ani inštalátor Gallery. Pre správny chod Gallery je odporúčané použiť aspoň 128MB pamäte.

 • Prejdite k súboru /etc/php5/apache2/config.php
 • otvorte súbor (F4)
 • nádjdite nastavenie memory_limit (F7)
 • zmente nastavenie na 128M a súbor uložte (F2)
 • ukončite editáciu súboru (ESC)

Zapnutie modulu mod_rewrite na vytváranie kratších URL adries

Aby Gallery bolo schopné vytvárať krátke URL adresy je potrebné v Apachi zapnúť modul mod_rewrite:

sudo a2enmod rewrite
Teraz reštartujte Apache zadaním príkazu (vypnutie a opätovné zapnutie panelov Midnight Commandera sa robí pomocou Ctrl+o)

 invoke-rc.d apache2 restart

Stiahnutie a skopírovanie novšej verzie

Repozitár Ubuntu obsahuje Gallery verzie 2.2.  Ak chcete Gallery 2 integrovať napríklad do Drupalu potrebujete verziu aspoň 2.3. Ak teda chcete novšiu verziu, prejdite do domovského priečinka /home/spravca  a stiahnite si novú verziu príkazom

wget http://downloads.sourceforge.net/gallery/gallery-2.X-full.tar.gz

kde X je číslo podverzie (v čase písania tohto návodu to bolo 2.3)

 • V jednom paneli Midnigt Commandera si nechajte otvorený domovský priečinok so stiahnutou novou verziou
 • prepnite sa do druhého panela (Tab)
 • v ňom prejdite do priečinka /usr/share/gallery2
 • označte všetky súbory a priečinky (Ins)
 • zmažte ich(F8)
 • prepnite sa späť do pôvodného panela (Tab)
 • otvorte stiahnutý súbor ako keby bol priečinkom (Enter)
 • označte všetky súbory a priečinky (Ins)
 • prekopírujte ich do priečinka gallery2 (F5)

Inštalácia Gallery2

Teraz na ľubovoľnom počítači zadajte adresu

http://www.vasadomena.edu.sk/gallery2

a spustí sa inštalátor Gallery2 priamo v prehliadači.

Privíta vás Inštalátor.

Inštalácia pozostáva z 11 krokov. Ak máte verziu vyššiu ako 2.3 mal by byť inštalátor po slovensky.

V prvom kroku je potrebné vytvoriť súbor v priečinku s názvom login.txt a obsahom aký vám určí inštalátor.

 • Prejdite do priečinka /usr/share/gallery
 • touch login.txt
 • otvorte súbor (F4)
 • doplňte vygenerovaný reťazec zobrazený na stránke
 • uložte súbor (F2)
 • ukončite editáciu súboru (ESC)

V druhom kroku inštalátor overí, či systém spĺňa všetky požiadavky. Ak tomu tak nie je, povie vám, čo máte robiť.

V treťom kroku si zvolíte, či chcete typickú inštaláciu alebo multiwebovú - tento typ inštalácie umožňuje nainštalovať viacero nezávislých Gallery2 na jeden server.

V štvrtom kroku je potrebné zadať priečinok, do ktorého sa budú ukladať fotografie. Je vhodné zvoliť nejaký priečinok, ktorý nie je prístupný z webu. Môžete ho vytvoriť napríklad vo vašom domovskom priečinku (v Midnight Commanderi pomocou F7)

V piatom kroku zadáte prístupové údaje k databáze. Môžete ponechať všetky ponúkané hodnoty a zadať vaše heslo k databáze.

V šiestom kroku zadajte prihlasovacie údaje pre účet administrátora.

V siedmom kroku je potrebné vytvoriť súbor, do ktorého sa uloží konfigurácia. Stačí prejsť do priečinka /usr/share/gallery2 a riadiť sa pokynmi na obrazovke.

V ôsmom kroku prebehne inštalácia modulov jadra Gallery. Ak ste doterajšie pokyny vykonali správne, nemal by nastať žiaden problém.

V deviatom kroku si môžete vybrať ďalšie moduly, ktoré chcete nainštalovať. Ak sa vám nejaký modul nepodarí nainštalovať, tak to ešte nič neznamená, pretože niektoré moduly potrebujú dodatočnú konfiguráciu.

V desiatom kroku je potrebné zabezpečiť konfiguračný súbor. Opäť stačí iba prejsť do priečinka Gallery2 a riadiť sa pokynmi na stránke.

Posledný krok dokončí inštaláciu.

A takto vyzerá nainštalovaná Gallery2.

 

Apache a PHP

Apache je vynikajúci a flexibilný webový server a PHP je populárny a moderný skriptovací jazyk primárne určený pre tvorbu dynamických webových stránok.

 Príručka v obrazovkovej verzii (SK)

Príručka vznikla ako študentský projekt v rámci predmetu GNU/Linux a jeho prostriedky na Fakulte matematiky fyziky informatiky Univerzity Komenského v Bratislave. Zdrojové súbory príručky (LaTeX) sú prístupné v svn úložisku. Príručku je možné meniť a dopĺňať.