Schooltool - Čo môžeme očakávať od verzie 1.2?

SchoolTool 1.2 je študentský informačný systém (SIS) - balík aplikácií na sledovanie údajov o študentoch. Každá z týchto aplikácií – klasifikačný záznam, dochádzka, osobné údaje a sledovanie disciplíny - vyzerá veľmi jednoducho, no vo vnútri prekonáva priepastné rozdiely v implementácii na rôznych miestach. Vývoj tohto softvéru nebude nikdy “hotový” alebo “dokončený”. Ak sa spýtate ľubovoľného predajcu na jeho komplexný informačný systém, zistíte, že jeho vývoj siaha niekedy aj viac ako desať rokov do minulosti.

Výkazy

Hlavnou úlohou každého informačného systému je poskytovanie informácii napr. aj formou výkazov. SchoolTool má v súčasnosti malú sadu výkazov. Pridanie ďalších výkazov pre zobrazenie a tlač je teraz najväčšou prioritou vývojárov. Ak chcete naozaj začať systém SchoolTool používať, povedzte nám čo potrebujete a my sa pokúsime uspokojiť vaše požiadavky, pretože nebudete jediný, kto bude práve taký výkaz ako vy potrebovať.

Do akej miery je SchoolTool používaný a otestovaný?

Jadro programu SchoolTool bolo doteraz intenzívne testované a používané na školách v Arlingtone a ďalších mesiacoch vo Virginii ako súčasť projektu CanDo. Klasifikačný a dochádzkový modul bol testovaný malým počtom učiteľov v rôznych školách, ale nebol používaný v rozsiahlejšom meradle. Rezervovanie zdrojov bolo používané na troch školách počas uplynulého školského roka a neboli zaznamenané žiadne významnejšie chyby.

Dá sa program SchoolTool nasadiť do ostrej prevádzky a použiť ako hlavný SIS?

Ak v súčasnosti používate iný vyspelý webovo založený SIS, SchoolTool sa vám zrejme bude zdať ako krok späť. Ak vediete školskú agendu papierovou formou, mišmašom tabuliek, svojpomocne vyrobenej databázy (napr. MS Access) alebo zle naimplementovaného komerčného SIS, SchoolTool by mal byť určený práve pre vás.

Ak SchoolTool nespĺňa vaše potreby, dajte nám vedieť, aké funkcie v programe chýbajú a nezabudnite, že všetky zdrojové kódy programu SchoolTool sú otvorené a vy si môžete najať vývojárov, ktorý urobia potrebné zmeny. Najlepšie by bolo, keby potom svojou prácou prispeli do projektu, čím pomôžu aj ostatným používateľom. Ak máte otázky ohľadne tohto procesu, kontaktujte, prosím, pána Toma Hoffmana.

Môžeme prejsť na novšiu verziu ihneď?

Pri príprave systému SchoolTool 1.2 sme kládli dôraz hlavne na nové funkcie, hlavne na klasifikačné záznamy a systém intervencií. To ale nie je dôvod na okamžitý prechod na novšiu verziu. Napríklad, ak učitelia v škole používajú Klasifikačný záznam systému SchoolTool, aplikovaním tejto novej aktualizácie bez varovania a riadneho zaškolenia môže narušiť alebo prinajmenšom dopliesť ich prácu.

Môžu školy tento systém použiť aj na iný účel ako SIS?

Rezervovanie zdrojov systému SchoolTool je šikovnou a vyspelou funkciou, ktorá vám umožňuje jednoducho spravovať zdieľané prostriedky ako učebne, počítače a ostatné vyučovacie pomôcky. Niektoré školy zistili, že sa oplatí systém SchoolTool používať práve na tento účel. Nastavenie obmedzené len na toto použitie je rýchle.

Dá sa systém používať aj na osobné účely?

SchoolTool sa veľmi dobre hodí aj ako náhrada učiteľského zápisníka pre jednotlivých učiteľov. Dá sa jednoducho nainštalovať na stolový alebo prenosný počítač so systémom Ubuntu Linux a môže sa používať lokálne. Budeme radi, ak sa bude komunita individuálnych používateľov rozrastať, pretože potrebujeme spätnú väzbu z rôznych prostredí.