Qtpfsgui - program na tvorbu HDR obrázkov

HDR(i)- High dynamic range (imaging) je technika, ktorá umožňuje v jednom snímku zachytiť viac detailov, ako dokáže klasická fotografia. Hodí sa hlavne na fotografovanie statických a extrémne kontrastných scén, kde nedostatočný dynamický rozsah fotoaparátu nezosníma naraz svetlé aj tmavé plochy.

Ak ste nafotili pokusné fotografie s rôznou expozíciou a chceli by ste ich spojiť do jedného HDR snímku, budete potrebovať špeciálny softvér.

Qtpfsgui je opensource alternatíva ku drahým komerčným programom. Jeho krkolomný názov pochádza zo skratiek:
Qt: program používa knižnicu Qt4 na zobrazovanie grafiky
pfs: hlavná knižnica so zdrojovými kódmi = pfstools
gui: znamená grafické používateľské rozhranie

 

Na domovskej stránke projektu - http://qtpfsgui.sourceforge.net/download.php nájdete binárky aj zdrojové kódy. Podporované sú skoro všetky Linuxové distribúcie, Mac OS X aj Windows. Program je kompletne preložený aj do češtiny.

Otestovanie v praxi aj s ukážkami môžete nájsť v článku http://www.root.cz/clanky/hdr-fotografie-v-linuxu/

Ja prikladám jeho manuál preložený z angličtiny do slovenčiny. Originál nájdete na tejto stránke: http://qtpfsgui.wiki.sourceforge.net/Qtpfsgui+Manual

 

Niečo podobné je fotoxx, http://kornelix.squarespace.com/fotoxx/. Je to ľahko ovládateľný editor digitálnych fotografií s mnohými funkciami. Zaujali ma panorámy, redukcia efektu červených očí, tvorba HDR obrázkov. Na uvedenej stránke sú pekné ukážky toho, čo dokáže. Nemá zatiaľ slovenskú ani českú lokalizáciu.  Na stránke  http://kornelix.squarespace.com/packages/ je odkaz na debianske balíky.