Výber hardvéru pre školský server

To aké "železo budeme potrebovať" závisí predovšetkým od toho, koľko serverových služieb budeme chcieť na serveri prevádzkovať. Ak ste malá škola s desiatimi počítačmi pravdepodobne nebude chcieť používať služieb veľa. V takomto prípade neplatí, že server musí byť najvýkonnejším počítačom. A v prípade Linuxu to, v porovnaní s Windows, neplatí vôbec. Ale, ako som spomínal, všetko závisí od toho, aké úlohy má server v sieti plniť.

Na gymnáziu v Kremnici sme ako server použili pentium2 600 MHz, len sme do neho dokúpili disk s veľkosťou 250GB. Pri starších počítačoch si musíte dať pozor aby Bios počítača umožňoval taký veľký disk vôbec pripojiť.

Ak ste veľká škola pravdepodobne ste už server mali a pravdepodobne uvažujete nad zakúpením nového servera. Väčšinou nie je problém presvedčiť vedenie školy nad nutnosťou zakúpenia nového PC. Tu odporúčam na hardvéri nešetriť. Server by mal obsahovať dva disky zapojené ako RAID typu 1 - ak sa jeden disk pokazí na druhom je to isté. Ďalej by mal obsahovať dve sieťové karty pre preklad adries NAT - jedna z nich sa zapojí do smerovača a druhá do sieťového prepínača - server potom bude fungovať ako stanica v Čiernej nad Tisou, všetky vagóny prichádzajúce a odchádzajúce sa budú prekladať do iného vlaku a podozrivé vagóny neprejdú.

Ak je problém so zakúpením nového počítača, je možné tiež jednotlivé serverové služby nainštalovať na viacero počítačov. Viac náročnejšie služby na výkonnejší počítač menej náročné služby na menej výkonný počítač. V konečnom dôsledku však školu môže vyjsť takéto riešenie viac ako kúpenie nového počítača za cca 10-15 tisíc - monitor k serveru ani nebude treba. Pri kúpe hardvéru je potrebné dať si pozor na neobvyklí hardvér najmä na sieťové karty zabudované na základných doskách. Pre distribúciu Ubuntu, ktorú sme použili, existuje stránka so zoznamom podporovaného hardvéru.
Minimálne požiadavky pre spomínanú Linuxovú distribúciu Ubuntu Server sú:
  • architektúra procesora Intel x86, AMD64 alebo PowerPC 300Mhz;
  • 64 MB RAM,
  • 500 MB miesta na pevnom disku,
  • Grafická karta kompatibilná s VGA s rozlíšením minimálne 640x480;
  • CD-ROM,
  • sieťová karta
Nám sa podarilo presvedčiť vedenie aby zakúpilo počítač s dvojjadrovým procesorom, 2 GB RAM a dvoma 250 GB diskami. Samozrejmosťou boli dve sieťové karty a CD-ROM.