SchoolTool - Nastavenie emailovej služby

School Tool môže posielať email cez váš školský email alebo cez iný SMTP server. Súčasťou programu SchoolTool však nie je emailový server, ale len emailový klient, ktorý funguje podobne ako programy Evolution, Outlook alebo program Mail v systéme Mac OS X.

Služba emailu bola vyvynutá ako súčasť balíka Intervencie a momentálne sa dá využiť len na posielanie intervencií. Samozrejme, že táto služba by bola užitočná aj na iných miestach v systéme SchoolTool, z ktorých je potrebné posielať správy alebo upozornenia, preto vývojári systému privítajú všetky naše návrhy.

Aby sme mohli cez SchoolTool posielať emaily, budeme potrebovať parametre nášho servera od poskytovateľa internetových alebo poštových služieb, aby sme mohli nastaviť SMTP server, cez ktorý sa pošta bude odosielať. Môžeme si tiež nainštalovať slobodný mailový server pomocou správcu balíčkov v Ubuntu, ako napríklad "postfix" alebo "sendmail". Inštrukcie ako takýto server nastaviť sa nachádzajú v príručke k Ubuntu servera v časti Emailové služby.

Napríklad toto sú dôležité parametre na nastavenie posielania cez účet GMail:

_images/email-1.png

Prihlásime sa ako manager, klikneme na Spravovať, a potom na Posielanie mailov:

_images/email-2.png

Klikneme na Nastavenia a zadáme potrebné údaje z nášho servera. Do formulára je potrebné zadať rovnaké použivateľské meno a heslo aké používame na našom emailovom serveri a nie to, ktoré používame v systéme SchoolTool.

Poznámka: Odchádzajúce emaily zo SchoolTool budú používať hore zadanú adresu, a nie emailovú adresu, ktorú používateľ zadal ako kontakt do systému SchoolTool. V nalsedujúcom príklade všetky oznámenia zo systému SchoolTool budú odoslané tak, ako keby sme ich posielali z adresy schooltool.mgr@gmail.com.

TLS pripojenie je typ zabezpečeného šifrovaného pripojenia medzi systémom SchoolTool a emailovým serverom.

_images/email-3.png

Po ukončení zadávania nastevené hodnoty potvrdíme kliknutím na Použiť.

Aby sme videli či to funguje, klikneme na Otestovať poštu a zadáme nejaké platné údaje, vrátane jednej z našich emailových adries, aby sme si mohli overiť či správa došla v poriadku:

_images/email-4.png

Potom klikneme Poslať, čím prejdeme na stránku Emaii na odoslanie a ak sme nastavili údaje správne, mali by sme vidieť, že server je schopný posielať poštu a zoznam emailov čakajúcich na odoslanie by mal byť prázdny (a nie to, že naša správa čaká na odoslanie).

_images/email-5.png

Skontrolujeme svoju emailovú schránku, či sme dostali správu:

_images/email-6.png