Získanie inštalačného média

Ubuntu sa obvykle inštaluje z Live CD (DVD) alebo Flash disku (USB kľúč, SD karta, a pod.), na ktorom sa nachádza kompletný operačný systém. Takéto médium neslúži len na inštaláciu, ale aj na jednoduché vyskúšanie Linuxu. CD treba vložiť do mechaniky (alebo pripojiť flash disk) a následne z neho treba zaviesť operačný systém. Samotnú inštaláciu môže používateľ spustiť až po spustení systému z CD alebo Flash disku.

Ubuntu sa teda cez Internet distribuuje dvoma typmi súborov: obrazmi disku CD, ktoré tiež voláme ISO súbory. Takýto obraz je potrebné najskôr stiahnuť a potom napáliť na CD (DVD) alebo špeciálnym spôsobom nakopírovať na Flash disk.

[Note]

Ubuntu ponúka aj ďalšie inštalačné médiá, vrátane denne aktualizovanej testovacej verzie práve vyvíjaného Ubuntu. Nájdete ich na stránke http://cdimage.ubuntu.com/.

Návod pre správcov siete, pre ktorých je vhodnejšie použiť "Alternate CD" sa nachádza na adrese Inštalačná príručka Ubuntu pre správcov siete (momentálne ju prekladáme). Keďže systém Ubuntu je upravenou verziou systému Debian je možné použiť inštalačnú príručku systému Debian (líšia sa minimálne).

Návod pre inštaláciu servera nájdete zasa na adrese http://sospreskoly.org/instalacia.

Stiahnutie a ISO obrazu

Štandardné CD Live Ubuntu si môžete nechať zadarmo poslať prostredníctvom stránky http://www.ubuntu.cz/ziskejte/poslat alebo si ho stiahnuť z http://www.ubuntu.com/getubuntu/download a napáliť na CD disk:

Okrem štandardných CD je možné získať aj modifikované verzie. Na tejto stránke sa napríklad nachádza Live DVD (vychádza z verzie 9.04) s podporou slovenčiny a doinštalovanými programami, ktoré bolo vytvorené pre potreby projektu DVUi. Možno si ho stiahnuť na adrese http://sospreskoly.org/forum/dvui

  • V ponuke Please choose a location si vyberieme zdroj, odkiaľ obraz budeme sťahovať (v ponuke sú aj slovenské zdroje).

  • Vyberieme architektúru

    • pre staršie počítače (pod 3GB RAM) zvoľte 32 bitovú verziu

    • pre nový počítač (nad 3GB RAM) zvoľte 64 bitovú verziu

  • Kliknite na Download

Overenie stiahnutého súboru

Pred tým ako začnete kopírovať súbor na Flash disk, vrelo odporúčame, aby ste si pomocou md5 sumy (obtlačku hash) overili, či je súbor .iso správne stiahnutý. Viac informácií sa dozviete na stránke HowToMD5SUM 

Napálenie ISO obrazu na CD/DVD

Návod, ako napáliť obraz na CD disk, nájdete na stránke http://wiki.ubuntu.cz/Jak vypálit ISO.

[Note]

Ak sa chystáme nainštalovať Ubuntu cez virtuálny počítač, nemusíme obraz disku napaľovať, stačí súbor s obrazom disku (.iso) stiahnuť do počítača.

Nakopírovanie ISO obrazu na USB kľúč

Návod, ako vo Windows zapísať obraz na USB kľúč, sa nachádza na stránke Vytvorenie Ubuntu Live Flash disku.